Aşırı alkol inme riskini artırıyor

Aşırı alkol inme riskini artırıyor.3526
  • Giriş : 19.08.2007 / 16:06:00

Çin'de yapılan geniş çaplı bir araştırmada, aşırı alkol tüketiminin erkeklerde inme riskini artırdığı ortaya kondu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırma çerçevesinde, 1991 yılında yüksek tansiyonla ilgili ulusal çapta yapılan araştırmaya katılan, daha önce hiç inme geçirmemiş 40 yaşın üzerindeki 64 bin 338 erkek izlendi. 1999 ve 2000 yıllarında yapılan çalışmada, bu kişilerin 3 bin 434'ünün inme geçirdiği ve inme geçirenlerin 1848'inin öldüğü belirlendi.

Yapılan ek çalışmalarda da, hiç alkol kullanmayanlara oranla, aşırı alkol tüketenlerin inme geçirme riskinin yüzde 20, inme sonucu ölümün de yüzde 30 oranlarında yükseldiği tespit edildi.

Çalışmayı yürüten ABD ve Çin'den araştırmacılar, alkol tüketiminin inme ve bağlantılı ölüm oranında artışla önemli bağlantısı olduğunu belirttiler.

İnme, Çin'de önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Ülkede erkeklerde ölüm nedenlerinin yüzde 20'den fazlasının inmeyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Çalışmanın sadece Çin'de yapılmasına rağmen, ortaya çıkan bulguların diğer ülkelerdeki erkekler için de büyük oranda geçerli olduğunu kaydeden araştırmacılar, yaş, vücut kitle endeksi ve coğrafi özellikler dikkate alındığında da inme riskinin fazla alkol tüketenlerde arttığını bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious