Aşırı ilaç kullanımı migreni azdırıyor

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Aşırı ilaç kullanımı ağrıları geçirmek bir yana, daha da şiddetli ağrılara yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alman Hastanesi Nöroloji Departmanı’ndan Prof. Dr. Mustafa Ertaş, baş ağrısının en yaygın karşılaşılan şikayetler arasında yer aldığını belirterek, migren tipi baş ağrısı ile gerilim (sinirsel baş ağrısı) tipi baş ağrısının en sık karşılaşılan baş ağrısı tiplerinden olduğunu söyledi. Migren ataklarının kişiye günlük hayatında büyük sıkıntılar çektirdiğine değinen Prof. Dr. Ertaş, "Migrenli kişilerin zaman zaman 1-2 günlük baş ağrısı atakları olurken, Ağrı sırasında ışıktan, sesten rahatsız oluyor ve mide bulantısı hissediyorlar. Migren ağrıları, sinirsel ağrılara göre daha şiddetli olup, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesinde büyük engel teşkil ediyorlar" dedi.

HASTA ÖNCE MEMNUNDUR

Ancak, günümüzde pek bilinmemesine karşın, aşırı ilaç kullanan migrenli kişilerde ağrıların her geçen gün müzminleştiğini kaydeden Prof.Dr, Mustafa Ertaş şu bilgileri verdi: "Türkiye’de ortalama her 100 kişiden 5’inin her gün başı ağrımaktadır. Bu kişilerin yüzde 80’inde baş ağrısının nedeni ise fazla Ağrı kesici ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır. Kişinin her gün baş ağrısı çekmesinin nedeni çoğu zaman bu ilaçların içinde bulunan ’ergotamin’ maddesidir. Çoğu zaman bu ilaçları haftada iki kez bile kullanmak, kişinin her gün migren ağrısı çekmesine yol açar. Hastalar önceleri bu ilaçlar kendilerini iyileştirdikleri için memnundurlar, fakat kaçınılmaz bir şekilde ağrılar sıklaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelinir. Sonuçta bu ilaçlar her gün çok sayıda alınır hale gelinir ve ardından bu ilaçlara bağlı başka sorunlar çıkar. Hastalar bu duruma ilacın neden olduğunu fark etmediklerinden, çaresizce ilaç tüketmeye devam ederler."

UZMANLAR YÖNLENDİRMELİ

Prof. Dr. Mustafa Ertaş migren hastalığının tedavisinde günümüzde oldukça başarılı bir noktaya gelindiğinin altını çizerek, bununla birlikte aşırı ilaç kullanmaya bağlı olarak sıklaşmış migrenin tedavisinde ise büyük güçlük yaşandığını bildirdi. Kişinin kendiliğinden ilacını azaltma gücüne çoğu kez sahip olamayacağını ifade eden Prof. Dr. Ertaş, "Migrenli hastalar günümüzde bu konuda özelleşmiş merkezlerde baş ağrısı uzmanlarınca yönlendirilmektedirler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious