Asiri ilaç tüketimi isitme kayiplarina yol açiyor

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

DENIZLI - Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Bogaz (KBB) Uzmani Ugur Aktas, bazi antibiyotik, antitümör, idrar söktürücü ve aspirin türündeki ilaçlarin asiri tüketilmesi veya dogru kullanilmamasi halinde isitme kayiplarinin olusabilecegini açikladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Uzman Dr. Aktas "Aminoglikozid türü antibiyotikler tüberküloz gibi bazi hastaliklarda ve pekçok enfeksiyonun tedavisinde kullanilmaktadir. Ciplatin ve carboplatin gibi antitümör ilaçlari da siklikla isitme kaybina yol açan ilaçlardandir. Diüretikler denilen bazi idrar söktürücü ilaçlar vardir. Bu ilaçlar da isitme kaybi yapar ama genellikle sonradan normale döner. Ayrica aspirin türü ilaçlarda yüksek dozda alindiginda kulak çinlamasi, bas dönmesi, bulanti, kusmaya neden olabilmektedir." diye konustu.

Hastalarin ilaçlari kesinlikle bir doktor kontrolünde kullanmasi gerektigini de kaydeden Uzman Dr. Aktas, "Ilaçlar bilinçsizce veya fazla dozda kullanilirsa çok ciddi problemlere neden olur. En önemli problemlerden birisi kalici isitme kaybidir. Bu nedenle herhangi bir rahatsizlikta ilaç kullanimina baslanmadan önce uzman doktora basvurulmalidir. Ayrica ilk ilaç kullanimina baslandigi zaman hafif bir isitme kaybi veya çinlama oluyorsa mutlaka bir KBB uzmanina basvurulmalidir." seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious