'Aşırı milliyetçi' 200 kişi tutuklandı

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Moskova'da aşırı milliyetçilerin düzenledikleri gösterilerde gazeteciler dövüldü ve polis 200 göstericiyi tutukladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Ulusal Birlik Günü bayramına hazırlanırken, iki gün öncesinde de her yıl olduğu gibi binlerce aşırı milliyetçi bir araya gelerek Rus faşizmini savundular. Polis geçen yıl meydana gelen olayları önlemek için gösterileri yasaklarken, bin 500 - 2 bin civarında göstericinin Moskova'nın Kuzey batısında bir araya geldiği belirtiliyor.

Göstericilerin ırkçı pankart taşımaları ya da Nazi selamı ile yürümelerini suç kabul eden polis 200'den fazla göstericiyi tutukladı. Göstericiler arasında Ukraynalı aşırı milliyetçilerin de olduğu belirtiliyor.

Gösterileri takip eden Mir Novostei gazetesi muhabiri 46 yaşındaki bayan gazeteci Maria Runova yüzüne aldığı darbeler sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçen yıl çıkan olayları dikkate alan polis tüm Moskova'da yoğun tedbirler aldı. Yabancıların iki üç gün için zorunlu olmadıkça sokağa çikmamalarını öneren yetkililer, şehrin önemli noktalarında yoğun güvenlik önlemleri aldı. Özel kıyafetli polis birlikleri metro önlerinde ve halkın kalabalık olarak bulunduğu alışveriş merkezlerinde güvenliği sağlamaya çalışırken, şehrin kuzeybatısında yer alan Park Kultura metro istasyonunda olayların çıktığı belirtiliyor.

St. Petersburg'daki gösteriler de polis aşırı milliyetçiler ve solculardan oluşan göstericileri durdurmak için biber gazı kullandı.

Ulusal Birlik Günü, Sovyet Dönemi'nde kutlanan 7 Kasım Bolşevik Devrimi'nin yerine kutlanılıyor.

Öte yandan Rusya sarışın olmayan Kafkas kökenli ya da diğer yabancılara düşmanlığın artışı konusunda alarmda. Sova Haklar Merkezi'nin yaptığı açıklamaya göre Rusya'da bu yıl 39 kişi bu tip saldırılar sonucu hayatını kaybederken, 308 farklı saldırı gerçekleşti. Toplumun hasta olduğunu belirten Moskova İnsan Hakları Bürosu'ndan Aleksander Brod, bu rahatsızlık alt tabakalarda yabancı düşmanlığı şeklinde tezahür ediyor dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious