Aşırı sağcı Wilders protesto edildi

Aşırı sağcı Wilders protesto edildi.10058
  • Giriş : 22.03.2008 / 18:55:00

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bin kadar ırkçı karşıtı gösterici, aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders ve Kur'an-ı Kerim karşıtı filmini protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soğuk hava koşulları altında gerçekleşen gösteride, protestocular "Artık Yeter", "Müslümanlara Karşı Cadı Avını Durdurun" gibi sloganlar yazılı pankartlar taşıdı. Protestoyu organize eden "Hollanda Renkleri Tanıyor" adlı ırkçılık karşıtı grubun sözcüsü Rene Danen, "Artık sessiz kalamazdık. Hollanda'da nefret ve korku atmosferi oluştu." şeklinde konuştu. Rieke adlı 61 yaşındaki bir protestocu, "Wilders'in söylediklerine kısıtlama getirilmeli. Wilders'in 'Kur'an'ı parçalayalım' gibi ifadeleri utanç verici." şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı Wilders, İslam karşıtı söylemleri ile popülerlik kazanmıştı. Wilders, Kur'an karşıtı "Fitne" adlı 15 dakikalık bir kısa film hazırlayarak televizyonlarda yayınlatmak istemişti. Ancak Hollanda televizyonları, Wilders'in filmini yayınlamamayı tercih etti. Wilders, filmi, internet üzerinden yayınlamayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious