Aşırı sağcılara karşı el ele

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Almanya'nın Kuzey Ren Vesfalya (NRW) eyaletinin Gelsenkirchen şehrinde yaklaşık 4 bin kişi aşırı sağcı partisi NDP' yi protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis bu yürüyüşü engellemeye çalışmasına rağmen hukuki yönden bir gerekçe olmadığı için engelleyemedi. Gelsenkirchen polis teşkilatı NPD'nin yürüyüşünü yasaklayamamasına rağmen kesinlikle aşırı sağcılara taviz vermeyeceklerini ve böyle bir zihniyetin hakim olmasına hiçbir zaman izin vermeyeceklerini açıkladı. Yürüyüş öncesi ve sonrası iki farklı grubun arasından ağız dalaşması olmasının yanı sıra bir iki kavga oldu fakat polisin müdahalesi ile olaylar büyümeden engellendi.

Aşırı sağcılara karşı yapılan protesto yürüyüşüne katılan sivil kuruluşların yanı sıra milletvekilleri de yer aldı. Bunlardan biri de Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Franz Müntefering. Müntefering, aşırı sağcılara karşı el ele vererek mücadele edilmesi gerekli olduğuna dikkat çekerken, "Bu ülkede yaşayan hiçbir insan, farklı olduğu için korkmamalı." dedi. Almanya'da aşırı sağcı zihniyetin yaygınlaşmaması için bütün imkânların kullanılması gerekli olduğunu belirten Müntefering, aşırı sağ tehlikesine karşı vatandaşın da duyarlılığı olması gerekli olduğunu vurguladı. Sokaklarda siyah botlarla gezen ve her an şiddete başvurabilecek aşırı sağcılar tehlikeli olduğunu ancak aşırı sağcılar sadece bunlardan ibaret olmadığını söyleyen Müntefering, "Asıl bu aşırı sağcıların finansmanlığını yapanlar tehlikeli. Belki onlar bu sokaklarda gezen aşırı sağcılardan da daha tehlikeli." dedi.

Müntefering'in yanı sıra Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Norbert Lammert (CDU) de aşırı sağcılara şans tanınmaması gerekli olduğunu savundu. Kendisinin aşırı sağcılara karşı olduğunu ancak federal anayasa mahkemesi bu kısa zamanda NPD'nin yürüyüşünü engelleyemediği için vatandaştan anlayış bekledi. "Küçük bir grup aşırı sağcıların yürüyüşüne engellemek federal anayasa mahkemesinin görevi değil" diyen Lammert, yine de sokakları aşırı sağcılara bırakılmaması gerekli olduğunu savunurken, "Vatandaş aşırı sağ protestoları ile şuna işaret etmeli 'Aşırı sağ zihniyeti sadece bir azınlığın düşüncesi'. Ve bu anlamda şunu unutmamalı ki Ruhr Bölgesi'nin hayatta kalmasını buraya gelen göçmenlere borçluyuz." dedi.

---Nazi sembolleri taşıyan hemen tutuklanacak---

Bu arada polis sendikasının başkanı Konrad Freiberg, Dünya Futbol Şampiyonası'nda aşırı sağcıları mercek altına aldıklarını belirtti. Polis teşkilatı uzun zamandır bu turnuvaya hazırlandığını söyleyen Freiberg, "Aşırı sağcıları çok sıkı bir şekilde gözleyeceğiz. Aşırı sağcılar yanlarında Nazi sembolleri taşıdıkları an hemen tutuklanacaklar. Bu konuda hiç taviz vermeyeceğiz." dedi. BZ Gazetesine konuşan Freiberg, Futbol turnuvasını kendilerine fırsat bilen aşırı sağcılar bilhassa İran milli takimini destekleyerek dikkatleri kendilerine çekmeye çalışacaklarını belirtti. Freiberg, "Aşırı sağcılar İran milli takımı destekleyerek Yahudi soykırımı Holocaust'un olmadığını ve İsrail devletin varlığından rahatsız olduklarını bu şekilde dile getirmeye çalışacaklar." dedi.

---Holiganlar DNA testine tabi tutuluyor---

Aşırı sağcıların yanı sıra holiganlar de mercek altında tutulacaklar. Holiganlara yönelik bu Dünya Futbol Şampiyonası'nda özel bir uygulamaya geçildi. Holiganlar aylardır farklı holigan gruplarına 'savaş' ilan etmesinden dolayı harekete geçen polis ve güvenlik teşkilatı holiganları DNA testine tabı tutarak olay çıkarmalarını engellemeye çalışıyor. Böylelikle holiganları korkutarak olaylara karışmalarını engellemeye çalışılıyor. Aşağı Saksonya'da polisin takip ettiği 127 holiganın DNA testi yapılırken Bavyere eyaletinde 233 holiganın ve Schleswig Holstein eyaletinin ise 3 holiganda bu DNA testi tabi tutuldu. Polis raporlarına göre Almanya genelinde yaklaşık 10 bin 500 holiganın varlığı bilindiği ve bunların 2 bin 800'ün stadyum yasağı olduğu açıklanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious