Aşırı sıcak elektrik sistemini zorluyor

  • Giriş : 26.06.2007 / 14:28:00

45 dereceye varan aşırı sıcaklar su ve elektrik tüketimini artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günlük elektrik tüketimi 1000 megawatt (MW) arttı. ''Herkes klimalara yüklendi, enerji sıkıntısı doğabilir'' diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yarın için halka tasarruf çağrısı yaptı, sanayi kuruluşlarına gece çalışmasını önerdi.
Aşırı sıcakların elektrik kesintisine neden olmasından endişe ediliyor. Yapılan açıklamalarda "elektrik arzında sıkıntı olmayacak" denilse de yetkililer temkinli...
Normal şartlarda günlük elektrik tüketimi 25-26 bin MW olan Türkiye'de aşırı sıcaklar nedeniyle, son 10 gündür bu rakam 27 bin MW'ı aştı.
Ülke genelinde klimalara aşırı derecede yüklenilmesi tüketimi artıran en önemli faktör. Klimalar teknik nedenlerle sistemi sıkıntıya sokuyor. Bakanlık yetkilileri, özellikle Akdeniz ve Ege'de sistemin bu yüke dayanamayacağından endişe ediyor.
Enerji Bakanlığı, özellikle sıcaklığın yüksek dereceye ulaşacağı çarşamba günü için tetikte. Çarşamba günü toplam tüketimin 27 bin 500 MW'ı aşacağı belirtiliyor. Yetkililer herhangi bir arıza yaşanmaması durumunda sistemin en iyi ihtimalle 27 bin 800 MW üretim yapabileceğini belirtiyor.
Enerji Bakanlığı yetkilileri, su sıkıntısına da dikkat çekiyor. Aralarında Oymapınar, Hirfanlı ve Yenice'nin de bulunduğu santraller, su sıkıntısı nedeniyle üretimi kıstı. 1412 MW'lık güç devre dışı.
Doğalgaz santrallerinin verimsiz çalışması ve revizyon nedeniyle 842 MW'lık üretimin devre dışı kalması da endişe yaratıyor.
Elektrik kesintilerinin önüne geçmek için bakanlık tasarruf yapılmasını istiyor. Büyük güçle çalışan klimaların sistemle teknik olarak uyumlu hale getirilmesi öneriliyor. Klimaların 19 derece yerine 23 derecede çalıştırılması da sistemi rahatlatacak.
Bir diğer tasarruf çağrısı da sanayi kuruluşlarına, özellikle demir-çelik üreticilerine. Bakanlık, demir-çelik üreticilerinden elektrik tüketiminin düştüğü gece saatlerinde çalışmalarını istiyor.

İzmir'de sıcak sessizliği

İZMİR'de aşırı sıcak vatandaşları adeta ev ve işyerlerine hapsetti. Kentin her zaman insan trafiği yoğun olan meydanları caddeleri, deniz kenarları boş kaldı, İzmir terkedilmiş bir kent görünümüne büründü.
Konak Meydanı'nda her zaman dolu olan banklar boş kalırken, 1'inci Kordon'da temizlik yapan görevliler dışında kimse görünmedi. Fuar Celal Atik Yüzme Havuzu'nda yüzme kursuna gelen çocukları ise bunaltıcı sıcağın etkisinden görevliler hortumla su sıkarak serinletmeye çalıştı. Bazı vatandaşlar da fıskiyelerde yüzünü yıkayarak serinlemeye çalıştı.
Bu arada esnaf da sıcaktan olumsuz etkilendi. Kemeraltı, Çankaya gibi alışveriş merkezleri, sıcak yüzünden kimse sokağa çıkmayınca boş kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious