Aşırı sıcak hava trafik canavarını azdırıyor

Aşırı sıcak hava trafik canavarını azdırıyor.10095
  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Trafik kazaları yaz mevsiminde artış gösteriyor. Tatil sezonunun açılmasıyla yollarda yaşanan yoğunluk, aşırı hız ve sıcaklar kazalara davetiye çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner, yazın trafik kazalarının artmasındaki en büyük etkeni yollardaki araç yoğunluğuna bağlıyor. “Bu dönemde yollarda tatile gidenlerin otomobilleri, tatilcileri taşıyan otobüsler ve sebze-meyve taşıyan kamyonların sayısı artıyor. Araç sayısı arttıkça da kaza riski artıyor.” diyen Güner, aşırı hızın trafik kazalarının sebepleri arasında ilk sıralarda yer aldığını belirtiyor. Varılacak yere kalan son 10 km’nin kazalar açısından en tehlikeli yerler olduğunu söyleyen Güner, “Sürücüler gidecekleri yere yaklaştıkça bir an önce varmak için hızlarını artırıyor ve istenmeyen kazalar meydana geliyor.” diyor. Güner, “Yavaş gidin, yarım saat geç gidin; ama tek parça gidin.” uyarısında bulunuyor. Sıcak havanın sürücülerin dikkatinin dağılmasında etken olduğu belirtilirken istatistiklere göre yıl boyunca en çok Trafik Kazası ağustos ayında meydana geliyor. 2003 Ağustos ayında 484 kişi, 2004 Ağustos ayında 490 kişi, 2005’te ise 583 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti.

Trafik kazalarını önlemek için neler yapılabilir?

Sürücü uykusunu iyi almış olarak yola çıkmalı.

Yola çıkmadan önce vücudu ağırlaştıran ağır yiyeceklerden uzak durulmalı.

Yola çıktıktan sonra sürücü iki saatte bir araçtan inerek kan dolaşımını hızlandırmalı. Yani 200 km’de bir 5-10 dakika mola verilmeli.

Emniyet kemeri mutlaka takılmalı.

Çocuklar arka koltukta oturtulmalı ve emniyet kemeri takılı olmalı.

Araçların bakımı yaptırılarak yola çıkılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious