Aşırı sıcaklar bebekleri tehdit ediyor

  • Giriş : 13.08.2007 / 16:50:00

Küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan kavurucu sıcaklardan bebeklerinde etkilendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazın gelmesiyle birlikte özellikle bebek ve çocukları tehdit eden ishale karşı uzmanlar uyarıyor. Osmaniye İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Bahar, ülkede halen ishal, zatürre, beslenme bozuklukları gibi sorunların çocuk sağlığını tehdit ettiğini, ölümlere de neden olduğunu söyledi.

İshalli hastalarda ölüm nedeninin su ve tuz kaybı olduğunu ifade eden Dr Bahar, anne babaları hastalık konusunda uyarıyor.

Türkiye'de her yıl yaklaşık bir milyon 300 bin bebek dünyaya geliyor. Anne ve bebek ölümleri bölgeler ararsında ve yerleşim yerlerine göre önemli farklılıklar gösteriyor.

Bu sebeplerden dolayı çocuk sağlığı hizmetlerinin öncelikli grubu oluşturduğunu ve bu hizmetlerin geliştirilmesinin ön plana çıktığını aktaran Dr. Bahar, özellikle yaz aylarında ishal vakalarının artması nedeniyle halkın bu konuya dikkatinin çekilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla Temmuz ayının ilk haftasının ağızdan sıvı tedavisi haftası olarak belirlendiğini kaydetti.

Tüm sağlık merkezlerinde ishal tedavi ünitelerinde ishalli hastalıkların ağızda sıvı tedavisinin ücretsiz olarak sürdürüldüğünü hatırlatan Dr Bahar, "Halkımızın bu konuda duyarlılığı temizlik kurallarına uyulması hastaların en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurması ishalli hastalıkların kontrolünde önemli bir adımdır. Şüphesiz halkın bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi konusunda gereken titizliği gösterecekler ve ishalden çocuk ölümlerinin son bulmasında önemli bir rolü üstlenecekler." dedi.

Dr Bahar vatandaşların ishalden korunmak için yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı: "Yemeklerden önce ve sonra elleriniz yıkayınız. Taze tüketilen sebze ve meyveleri bol su ile yıkayınız. Çöpler kapalı kutularda muhafaza edilmeli. Açıkta satılan yiyecek ve içecekler alınmamalı. Sular kaynatılarak içilmeli. Tuvaletten sonra eller mutlaka sabunla yıkanmalı. İshalli çocuklarda anne sütünü kesmeyiniz ve beslemeye devam edilmeli. İshalin başlaması halinde en kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli. İshal durumunda çocuğa bol miktarda sıvı yiyecek ve içecek verilmeli. İshalde, doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious