Aşırı sıcaklar geliyor!

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Türkiye Akdeniz üzerinden gelen aşırı sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor.Sıcaklık 45 dereceyi bulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bugünden itibaren sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkıyor. Özellikle hafta sonu Türkiye genelinde aşırı sıcak bir hava etkili olacak. Marmara, Ege ve İç Anadolu’da sıcaklığın gölgede 38-39 dereceye çıkması bekleniyor. Aynı günlerde rüzgarın hafif ve lodosdan esmesi bunaltıcılığı daha da artıracak.

Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında sıcaklığın yer yer 45 derece ve üzerinde hissedilmesi bekleniyor. Sıcaklığın Karadeniz’de 35 dereceye, Güneydoğu’da ise gölgede 45 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

Sıcak hava dalgasının İç Anadolu’da Çarşamba gününe kadar etkili olmasını beklenirken, Marmara ve Ege’de ise Salı günü sıcaklıklar 3-4 derece düşücek.


Uzmanlar aşırı sıcaklar nedeni ile bu günlerde güneşe çıkılmamasını ve aşırı hareketlerden kaçınılması konusunda uyarıyorlar. Ayrıca orman yangınlarına karşıda dikkatli olunmalı.

HAVA SICAKLIĞINDAKİ ARTIŞ SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Sıcak ve nemli hava sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Doktorlar hava sıcaklığından en çok çocukların, yaşlıların ve kronik sağlık sorunları olan kişilerin etkilendiğini belirterek uyarıda bulunuyor.

Sıcağın neden olduğu en önemli sağlık sorunu sıcak yorgunluğu. aşırı terlemeyle tuz ve su yitirilmesinin neden olduğu sıcak yorgunluğu en çok yaşlıları, çocukları, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalarını etkiliyor.

Uzmanlar sıcağa bağlı olarak tansiyon yükselmesi, kalp krizi ya da felç gibi ciddi sorunların gelişebileceği uyarısında bulunuyor.

Sıcak yorgunluğundan korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle:

* Günde en az 2 litre su tüketin,
* Sıcak havalarda kesinlikle alkol kullanmayın,
* Sık sık ılık duş yapın,
* Haşlanmış sebze ile meyveyi tercih edin,
* Yağlı gıdalardan kaçının,
* Öğle saatlerinde sokağa çıkmayın,
* Kapalı ve park edilmiş araçta çocuklarınızı da ya da hayvanlarınızı bırakmayın,
* Sıcak havada egzersiz yapmayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious