Aşırı sıcaklar keneyi azdırdı

Aşırı sıcaklar keneyi azdırdı.12095
  • Giriş : 19.06.2007 / 04:53:00

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı bulaştıran keneler, yaz aylarının gelmesiyle korku ve panik saçmaya başladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ilk kez 2003 yılında ortaya çıkan hastalık, sadece bu yıl 172 kişiye bulaştı, bunlardan 10'u hayatını kaybetti.

KENE SICAK SEVİYOR

Kenelerdeki artışta küresel ısınmanın etkili olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zati Vatansever, insanlara korku saçan bu virüs nedeniyle bilgi kirliliği yaşandığını, insanların ise virüsü tam olarak tanıyamadığını söyledi. Doç. Vatansever, "Önlem alınırsa korkulacak bir şey yok, fakat öncelikle kırsal kesimdeki halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor" dedi. Kene popülasyonunun artmasında ılık geçen kışların etkisinin olduğunu belirten Vatansever, ''Özellikle KKKA virüsü taşıyabilen keneler sıcağı severler. Nemli yerlerde asla yaşamazlar'' diye konuştu. Şu anda tüm dünyanın kene mücadelesi yaptığını, fakat milyon dolarlar harcanmasına rağmen kene popülasyonunun yok edilemediğini anlatan Vatansever, ''Zaten yok etmek de gerekmiyor, kontrol altında tutulması gerekiyor. Çünkü keneler bir anlamda aşı vazifesi görüyor. Konakladığı hayvana düşük dozda hastalık vererek dayanıklılığını artırıyor'' diye konuştu. KKKA virüsü taşıyabilen kenelerin biyolojik silah olduğu yönündeki iddialara kesinlikle katılmadığını belirten Vatansever, KKKA hastalığının aslında hep olduğunu, fakat Türkiye'de yeni tanımlanabildiğini söyledi.

SİNEK KOVUCU SÜRÜN

Doç. Vatansever, kırsal alanda yaşayan veya pikniğe çıkanlara şu tavsiyelerde bulundu: nSinek kovucu ilaçlar kullanın. Bu ilaçlar keneyi öldürmüyor, fakat yaklaşmasını önlüyor. Eve geldiğiniz zaman mutlaka kendinizi kontrol edin. Tarlaya küçük çocukları götürmeyin. Eğer kene tutunursa, sağlık kuruluşuna başvurun.

HER KENEDE VİRÜS YOK

Türkiye'de 30'un üzerinde kene bulunuyor ve bunlar 800'ün üzerinde hastalık taşıyor. KKKA virüsü her kenede bulunmuyor. Bu virüsü özellikle Hyalomma soyuna ait keneler taşıyabiliyor. Virüs taşıyabilen kene yumurtadan çıktıktan sonra tavşan gibi küçük yaban hayvanları ile yerde bekleyen yabani kuşların üzerinde konaklıyor. Erişkin olunca yere düşüyor, sonra da büyük hayvanlar ve insanların üzerine geliyor. Beslenmesini tamamlayan kene tekrar toprağa düşüyor erkek ölüyor, dişi kene ise önce yumurtluyor (bir defada 5-7 bin yumurta bırakıyor) sonra ölüyor. KKKA virüsü taşıyan bir kenenin yumurtalarının yüzde 3-5'i virüslü çıkıyor.

AVINI KOKUDAN TANIYOR

Erişkin avcı kene konaklayacak canlı bulamazsa iklim şartlarına göre ortalama 1 yıl yaşıyor. Artı 16-18 derece sıcaklıkta yaşam süresi 3 yıla kadar çıkıyor. KKKA virüsü taşıyabilen Hyalomma soyuna ait keneler ''avcı kene'' olarak da biliniyor. Bu keneler diğer keneler gibi otların üzerinde değil toprakta veya toprak altında saklanıyorlar, titreşimleri, ısı, koku ve nefesteki karbondioksiti hissedebiliyorlar, gözleri olduğu için de avlarını siluet şeklinde görebiliyorlar ve avlarına atlıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious