Aşırı sıcaklar su satışlarını artırdı

Aşırı sıcaklar su satışlarını artırdı .6712
  • Giriş : 26.07.2007 / 13:48:00

2007 yılının ilk beş ayında pet su pazarı yüzde 30 büyüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haziran-temmuz aylarında ise geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 40’lık bir büyüme yaşandı. Satışlardaki artışların önümüzdeki yıllarda daha da yükseleceğini düşünen sucular, yatırıma hız verdi.

Aşırı sıcaklar, ambalajlı su satışlarında da artışa neden oldu. Geçen yıl yüzde 20 artışla pet pazarında 1.5 milyon ton, damacana pazarında 5.7 milyon ton olarak gerçekleşen ambalajlı su satışı, bu yıl ciddi oranda arttı.

2007 yılının ilk beş ayında pet su pazarında perakende kanalında satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Mayıs ayında geçen yıla göre büyüme yüzde 33 olarak geçekleşirken, Haziran-temmuz döneminde geçen yılın aynı aylarına göre yaklaşık yüzde 40’lık bir büyüme öngörülüyor. Satışlardaki artışların önümüzdeki yıllarda daha da yükseleceğini belirten sektör temsilcileri yatırımlarına hız verdi.

Saneta Su, Kıyıköy’deki ek tesis yatırımının yanı sıra Sapanca’da yeni bir su kaynağı araştırırken, geçen ay yeni bir tesis açılışı yapan Hamidiye Su da 2008 yılında yine Kemerburgaz’da yeni bir kaynak daha açmayı planlıyor.

Fransız Danone Group’a ait Hayat Su satışlarında yüzde 40 artış olurken, Jandarma Asayiş Vakfı’na ait Javsu’nun damacana su satışlarında yüzde 100’e varan artışlar yaşandığı belirtiliyor.

Su satışlarındaki dikkat çekici nokta ise daha önce musluktan su içilen Anadolu illerinde de su satışlarının yüzde 100’lere varan oranda artış göstermesi. Sektör temsilcileri Ankara, İzmir ve Trakya’daki ambalajlı su tüketiminin artışında, barajlardaki su seviyelerinin azalması nedeniyle sularda görülen kirliliğin etkili olduğunu ifade ediyor. Doğal Kaynak Suyu ve Maden Suyu Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı Olcay Sunucu, artan sıcaklarla birlikte su firmalarının tam kapasiteyle çalıştığını söyledi.

Damacana su üretiminin yanı sıra pet ambalajlı su pazarında da yer almak için Kıyıköy’deki tesislerine 5 milyon dolarlık yatırım yapan Saneta Su, artan talebi karşılamak için yeni bir tesis yatırımına hazırlanıyor. Saneta Su Genel Müdürü Bülent Sürmen, normalde yaz aylarında su satışlarında yüzde 50'lik artış olduğunu ancak bu yıl bu rakamın iki katına çıktığını söyledi. Sürmen, 2007’nin başında başlatılan 5 milyon YTL’lik kapasite artışı yatırımlarının kasım ayında tamamlanacağını kaydetti. Bu yatırımın ardından nakliye giderlerini azaltmak ve artan su talebini karşılamak amacıyla lokal bölgelerde kaynak arama çalışmalarının da sürdürüldüğünü açıklayan Sürmen, “Mevcut tesisimizde kapasiteyi 2 katına çıkarıyoruz. Şimdi de Sapanca bölgesinde yeni bir kaynak tespit ettik. Orada da tesis kurmayı planlıyoruz. Şu anda fizibilite çalışmalarını yapıyoruz. 1.5 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirmeyi düşündüğümüz yeni tesisimizi de 6-8 ayda faaliyete geçireceğiz” dedi.

Barajlardaki suların azalmasıyla bu yıl büyükşehirlerin yanı sıra Anadolu’da da su satışlarının ciddi boyutta arttığını ifade eden Sürmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel ısınma nedeniyle bazı illerimizdeki baraj ve su kaynakları azaldı. Musluk sularının kalitesinde düşme olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle daha önce musluklardan su içen vatandaşlar artık pet su tüketiyor. Bu yıl Trakya bölgesindeki su satışlarımız yüzde 120 oranında arttı. Bölgedeki diğer su firmalarında da aynı artış söz konusu.”

Ankara’da su satışları patladı

Haziran ayında 3 milyon YTL’lik yatırımla Kemerburgaz’da pet ve cam şişe su üretim tesisini hayata geçiren Hamidiye Su, artan su talebini karşılamak amacıyla yıl sonuna kadar yine Kemerburgaz’da yeni bir yatırımı hayata geçirecek. Özellikle hava sıcaklıklarının üst seviyeye çıktığı iki haftalık süre boyunca su satışlarınının geçtiğimiz yılın yaz ayına göre yüzde 80 artış gösterdiğini ifade eden Hamidiye Su Genel Müdürü Kenan Kılıç, ihracatta da ciddi bir artış yaşandığını belirterek, “Türkiye’deki su ihracatı 2006 yılında 30 milyon dolarken bu yıl 50 milyon dolara yükseldi. Biz zaten yeni bir tesisi geçtiğimiz aylarda devreye almıştık. 2008’de de yeni bir su kaynağını daha açmayı planlıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Kemerburgaz’da açtığımız tesis binasını üç milyon dolara mal ettik. 2008 yılı içerisinde faaliyete geçireceğimiz diğer fabrikayla birlikte bu yıl yapacağımız yatırım miktarı 10 milyon YTL’yi bulacak” dedi.

İstanbul dışında başta Ankara olmak üzere Konya ve İzmir’de de su satışlarının arttığına dikkat çeken Kılıç, “Geçen yıl Ankara’ya haftada iki TIR su gönderiyorduk, bu yıl dört TIR gönderiyoruz. Buradaki artışın Ankara’daki su sıkıntısından kaynaklandığını düşünüyoruz” diye konuştu. Kılıç, önümüzdeki günlerde Ankara’da satışların biraz daha artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Yeni markalar pazara girecek

Ankara merkezli Jandarma Asayiş Vakfı’nın su kaynağı Javsu’nun da su satışlarının yüzde 100 arttığı belirtiliyor. 2003 yılı sonundan bu yana damacana su pazarında faaliyet göstermeye başlayan firmanın geçen yaz aylarında 32 bin olan damacana su satışlarının bu yıl 60 binlere çıktığı ifade ediliyor.

Hayat Su Ürün Müdürü Burcu Batur, bu yılın yaz aylarında su satışlarında ciddi bir artış olduğunu, bununla birlikte sektörde faaliyet gösteren su firmalarının ürün ve kapasite yatırımlarını artırdığını söyledi. Batur, yaz aylarında toplam yıllık satışın yaklaşık yüzde 45’inin gerçekleştiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Temmuz-ağustos gibi yaz aylarında, aralık-ocak gibi kış aylarına göre satışlar yüzde 80 artıyor. 2007 yılının ilk beş ayında pet su pazarında perakende kanalında satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre büyüme yüzde 33 olarak geçekleşti, haziran-temmuz aylarında geçen yıl aynı aylara göre yaklaşık yüzde 40’lık bir büyüme öngörüyoruz. Hayat Su olarak pazarın büyümesine paralel büyüme gösteriyoruz. Hayat Levite’nin 1 litrelik aile boyu ürünlerinin ve yeni lezzetlerinin piyasaya çıkması, birleşmeler ve yeni rakipler bunların iyi örnekleri. Su fiyatlarında bir artış olmasını öngörmüyoruz.”

Türkiye'de su sektörü

- 2006'da yüzde 20 büyüyen ambalajlı su sektörü 1 milyar dolarlık hacme ulaştı.

- Sektörde tüketimin yüzde 80'lik kısmını damacana su satışı oluşturuyor. Damacanayı ise sektörün yüzde 20'lik kısmını oluşturan pet şişe segmenti takip ediyor.

- Türkiye’de 2006 yılında kişi başı ambalajlı su tüketimi yılda 91 litre olarak gerçekleşti. Fransa’da bu rakam 142 litre, İtalya’da 176 litre, İspanya’da 143 litre.

- Su sektöründe üretim ağırlıklı olarak İstanbul, Adapazarı, Bursa ve İzmir'de yapılıyor. Satışın en fazla olduğu bölge ise yine Marmara.

- Sağlık Bakanlığı verilerine göre sektörde ruhsatlı 226 tesiste üretim yapılıyor. Bunların 167'si kaynak suyu, 31'i maden suyu, 7'si işlenmiş içme suyu, 20'si içme suyu, 1'i de işlenmiş kaynak suyu tesisi olarak faaliyet gösteriyor.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious