Aşırı sıcaklarda çocuklara bol su içirin

Aşırı sıcaklarda çocuklara bol su içirin.12880
  • Giriş : 17.07.2008 / 09:47:00

Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde çocuklarda da terleme ve buharlaşma yoluyla tuz ve su kaybının arttığına dikkati çeken uzmanlar, 1-3 yaşındaki çocukların günde 1-1,5 litre su tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel Bahar Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Baz, aşırı sıcaklarda kronik böbrek, kalp, hipertansiyon ve şeker hastası çocukların su tüketimi ve beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde çocukların terleme ve buharlaşma yoluyla tuz ve su kaybının arttığına dikkati çeken Dr. Baz, 1-3 yaşındaki çocukların günde 1-1,5 litre su tüketmesi gerektiğini söyledi.

Yaşanan aşırı tuz ve su kaybının önüne geçilebilmesi için çocukların su tüketiminin izlenmesini tavsiye eden Uzm. Dr. Turgay Baz; "Sıcak havalar hazım ve sindirimi de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle çocuklar beslenirken hazmı kolay gıdalar tercih edilmeli. Bu gıdalar sebze, meyve ve ayran gibi yiyecek ve içecekler olabilir. Aşırı sıcak günlerde çocuklara yağlı yiyecekler verilmemeli. Ayrıca, özellikle yaz mevsiminde çocuklara verilen gıdaların sağlıklı olması büyük önem kazanıyor. Çünkü aşırı sıcaklar, gerekli koşullar sağlanmadığı takdirde kısa sürede bozulabiliyor ve çocukların hastalanmasına yol açabiliyor. Havanın aşırı sıcak olması kalp, şeker, böbrek ve hipertansiyon hastası olan çocukların sağlığı için daha ciddi risk oluşturmaktadır. Aşırı sıcak hava, böbrek hastası bir çocuğun su ve tuz dengesini ciddi anlamda etkileyebilir. Böbrek hastası çocuklar havanın sıcak olduğu günlerde ya da saatlerde serin ortamlarda bulunmalı. Kalp ve şeker hastası çocukların sıcak günlerde ya da saatlerde yanlış beslenmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalı. Bu çocukların gıdalarla aldığı kalori miktarı dikkatlice izlenmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*