Aşırı sıcaklarda trafiğe çıkmayın

Aşırı sıcaklarda trafiğe çıkmayın.7246
  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Tatil güzergahlarında kazaların arttığına dikkat çeken uzmanlar, sürücüleri 'uykusuz ve yorgun araç kullanmak' konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle sıcak havanın da etkisiyle uykusuz ve yorgun sürücülerin kazalara sebebiyet verdiğinin altını çizen uzmanlar, kazaların ana sebebinin ise şerit ihlali, aşırı hız, yakın takip, hatalı sollama ve dikkatsizlik olduğunu belirtiyor.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, tatile çıkan kişilerde gidecekleri yere bir an önce ulaşma isteği bulunduğunu, bunun da dikkatsiz hareketlere sebep olduğu vurgulandı. Tatile çıkacak vatandaşlara uyarıların yer aldığı açıklamada, sürücülerden, kurallara uymaları, aşırı sıcaklarda yola çıkmamaları, sık sık mola vermeleri isteniyor.

Sürücülerin yolda tedbirli ve sabırlı davranması gerektiğinin kaydedildiıği açıklamada; "Özellikle yasal hız sınırına uyulması lazım. Hız sınırına uyulmaması durumunda şiddeti büyük kazalar meydana gelebilir. Türkiye'de, özel otomobillerin yüzde 50'si, otobüslerin yüzde 80'i ve kamyonların yüzde 50'sinin hız ihlali yaptığı biliniyor. Yaz aylarında kazalara neden olan bir diğer etken, bu yolları kullanan ağır yük taşıtları. Türkiye'de yük taşımacılığının yüzde 95'inin karayoluyla yapılması nedeniyle ölümlü kazaların yüzde 50'sine ağır yük taşıtları yol açıyor. Yolculukta; aracınızın bakımını yaptırın, eskimiş lastikleri değiştirin, uykusuz yola çıkmayın, araç sürerken rahat giyinin, aşırı hız yapmayın, arkada oturanlar dahil mutlaka emniyet kemerlerinizi takın. Ayrıca 2 saat aralarla mutlaka mola verin, molalarda ağır yemek ve uykunuzu getirecek şeyler almayın ve havanın sıcak olduğu 12.00-14.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın." ifadeleri yeraldı.

'Yorulduğunuzda küçük bir mola hayat kurtarır' ibaresinin de yeraldığı uyarıcı broşürleri sürücülere dağıtan Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sürücülere 'Duralım dinlenelim, bir kahve içelim. Yorgunluktan dolayı, kazaya meydan vermeyelim' tavsiyesinde bulunmayı da ihmal etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious