Aşırı soğuk, Ahmedinejad'ı zor durumda bıraktı

Aşırı soğuk, Ahmedinejad'ı zor durumda bıraktı.9204
  • Giriş : 21.01.2008 / 16:01:00

İran'da şiddetli kış, eleştiri oklarının Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yönelmesine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin kuzey ve batı kesimlerinde doğal gaz kesintisi yüzünden soğuktan donanların olması, Ahmedinejad'a yönelik eleştirilerin dozunu artırdı.

Resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Ülke Denetim Kurumu Başkanı Hüccetülislam Muhammed Niyazi, bugün bir sempozyumda yaptığı konuşmada, doğal gaz konusunda yetkilileri daha önce uyardıklarını, ancak uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi.

Doğal gaz depolama konusunda çalışma yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Niyazi, ''Eğer bizim uyarılarımızı dikkate alsalardı, bugün ülkede gaz sıkıntısı yaşanmazdı. Maalesef ülkede doğal gaz konusunda bir strateji yok'' diye konuştu.

Muhammed Niyazi, ''Uyarılarımızı dikkate almayanların halka hesap vermeleri gerekiyor'' ifadesini de kullandı.

-''SORUN, KÖTÜ YÖNETİM''-

Düzenin Yararını Teşhis Konseyi ve Uzmanlar Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani, Tahran Üniversitesinde verdiği cuma hutbesinde, gaz kesintilerine değinmiş ve bunun toplumda olumsuz etkiler bıraktığını söylemişti.

Türkmenistan'ın verdiği doğal gazı kesmesiyle İran'da sıkıntı yaşandığını anımsatan Rafsancani, şunları kaydetmişti:

''Sorun 20 milyon metreküp gazın kesilmesi değil, sorun kötü yönetim. Gazın depolanmasının zorunlu olduğu çok açık. Bir ülkede enerjinin kesilmesi o ülkenin durması demektir. Doğal gazı olmayan ülkeler planlama yapıyor ve depoluyor. Türkiye de bizden gaz alıyordu, şu anda bu gaz kesildi. Ama bizde yaşananlar Türkiye'de yaşanmadı. Çünkü onların bu konuda planları vardı.''

Doğal gaz üretiminin tüketimden fazla olması gerektiğini de vurgulayan Rafsancani, ''Umarım bu hadiseden ders alınır. Bu sorun da yatırım ve iyi yönetimle çözülür'' demişti.

Milletvekili Veliyullah Riayet de mecliste yaptığı konuşmada, ''Biz sizden petrol parasını masamıza getirmenizi istemiyoruz. Gaz şebekesini yenileyin yeter'' ifadelerini kullanmıştı.

Dünyanın en büyük ikinci doğal gaz rezervlerine sahip İran, iletim şebekesindeki yetersizlik ve şiddetli soğukların artırdığı talep nedeniyle sorun yaşıyor. Ülkedeki reformcu kesimin yanı sıra muhafazakarlar da, doğal gaz zengini bir ülkede soğuktan donanların olmasına sert tepki gösteriyor.

İran'da son yılların en şiddetli kışı, ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde gaz kesintilerine neden olmuştu. Yetkililer, iki haftadan beri süren kesintilerin ülke genelinde tamamen giderildiğini açıkladı.

Ülkedeki petrol gelirini halka dağıtma ve sosyal refahı toplumun bütün kesimlerine yayma vaadiyle 2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ahmedinejad, yüksek enflasyon, gıda maddeleri ve konut fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle de eleştiriliyor.

İran, Türkiye'ye verdiği günlük 30 milyon metreküp doğal gazı da Türkmenistan'dan aldığı gazın kesilmesini ve iç talepteki artışı gerekçe göstererek kesmişti.

Şiddetli soğukların sürdüğü İran'da, çarşamba gününden itibaren yeni bir soğuk hava dalgasının ülke genelinde etkili olacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious