Aşırı soğuk Karadeniz'i ilk kez dondurdu

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı ve aşırı soğuk, Karadeniz'de don meydana getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dalgaları ile bilinen Karadeniz'in tarihinde ilk kez donduğunu gören vatandaşlar, hayretler içinde kaldı.
Ülke genelinde kuzeyden ve Balkanlardan gelen soğuk hava kütlesine bağlı olarak etkili olan kar yağışı ve dondurucu soğuklar, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Diğer bölgelerde olduğu gibi Karadeniz'de de çok sayılı ilde köy yolları kapalı durumda. Şehirlerdeki trafik güçlükle sağlanırken, yayalar ise yürümek için yol bulmakta zorlanıyor. İnsanların hayatını güçleştiren kar yağışı ve aşırı soğuklar, doğayı da etkisi altına aldı. Hırçınlığı ve yüksek dalgaları ile bilinen Karadeniz, Samsun'da soğuklara yenik düştü. Geceleyin sıcaklığın 0.6 dereceye düşmesi sonucu Samsun Limanı'nın içi, dün gece buz tuttu. Sabah saatlerinde yürüyüşe çıkan vatandaşlar ve belediye görevlileri, liman içindeki buzlanmayı görünce şaşırdı. Denize dökülen ırmakların donduğuna daha önce şahit olan vatandaşlar, denizin donduğunu ilk kez gördüğünü söyledi. Havanın ısınması ile birlikte parçalara ayrılan buz, liman içinde ilginç bir görüntü oluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde görevli temizlik işçisi 43 yaşındaki Cengiz Akşan, Samsun'da doğup büyümesine karşın denizin ilk kez donduğunu gördüğünü söyledi. Deniz suyunun tuzlu olmasına rağmen nasıl donduğunu anlayamadığını söyleyen Akşan, "İk defa böyle bir manzara ile karşı karşıya kaldım. Çok şaşırdım. Samsunluların bunu bildiğini sanmıyorum. Ayrıca çok güzel bir manzara oluşturmuş. " dedi.

54 yaşındaki balıkçı Aslan Demir ise daha önce Mert Irmağı'nın buzlandığını gördüğünü ancak Karadeniz'in buz tuttuğunu görmediğini kaydetti. Buzlanmanın denizde dalgalanma olmamasından kaynaklandığını dile getiren Demir, hayretler içinde kaldığını da sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili Cihan muhabirine açıklamarda bulunan Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı İsa Sarı, denizin donması konusunda ilginç açıklamada bulundu. 0.6 derecede denizin donmasının mümkün olmadığını, bu sıcaklıkta sadece caddelerdeki küçük su birikintilerinin donabileceğini söyleyen Sarı, "Samsun'da hava sıcaklığı son bir kaç gün içinde hiç eksiye düşmedi. En düşük hava sıcaklığı ise 0.6. Bu sıcaklıkta denizin donması olanaksız. Bunda başka bir faktör söz konusu olabilir. Samsun'da şiddetli bir don olayı yaşamadık. " ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious