Aşırı soğuklar baharatçılara ilgiyi artırdı

  • Giriş : 13.01.2006 / 00:00:00

Havaların soğuması baharatçılara olan talebi önemli ölçüde artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kış mevsimin başlamasıyla birlikte özellikle bitiksel çay satışlarında önemli artışlar kaydediliyor. Bitiksel çayın kilo satış fiyatı da 10 ila 15 YTL arasında satışa sunuluyor. Alternatif tıp olarak biline doğal ürünlerle tedavi yöntemleri, ekonomik olduğu için bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Aktarlar ise her mevsim belirli otların ve çayların rağbet gördüğünü, ancak havalar soğuyunca satışlarının yüzde 100 arttığını belirtiyor. Bitkisel çayların yan etkileri olmadığı için özellikle tercih edildiğini belirten aktarlar, sağlık sektöründe yaşanan sorunlar nedeniyle vatandaşların basit soğuk algınlıkları ve rahatsızlıkları için doktora gitmektense tarihler boyu bilinen bitkilerle tedavi yöntemlerini uygulamayı tercih ettiklerini ifade ediyorlar.
Vatandaşın alım gücünün düşük olmasının, bitkisel ürünlere olan talebi artırdığını belirten aktarcılıkta uğraşan Murat Varol, kış aylarında özellikle kilosu 10-15 milyon lira arasında değişen ıhlamur, zencefil, havlucan, tarçın, salep, kuşburnu, elma gibi bağışıklık sistemini güçlendirici bitkisel çayların tercih edildiğini söyledi.
Bu arada, alternatıf tıpta kullanılan bir çok bitkiselin sektörelleşmesi ise dikkat çekiyor. Önceleri açıktan satılan bitkilerin büyük çoğunluğu artık kurulan fabrikalarda teknoloji ve bilimsel yöntemlerden de faydalanılarak paketler haline getirilerek piyasaya sürülüyor. Bu değişiklik ise yine akaratlara yaradığını söyelyen Murat Varol, böylelikle ürünlerin daha sağlıklı ve hijyenik ortamda ambalajlı bir şekilde sunulduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious