Aşırı stres ve heyecan ani ölümlere sebep oluyor

  • Giriş : 07.06.2007 / 19:17:00

Sınav öncesinde yaşanabilecek aşırı stres ve heyecanın ani ölümlere yol açabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) öncesinde uzmanlar öğrenci ve ailelerini uyardı. Sınav sürecinde yaşanacak stres ve heyecanın vücutta meydana getireceği aşırı ritm bozukluğunun ani ölümlere neden olabileceği ifade edildi.

Stres ve heyecanın öğrencilerde kalp krizine neden olmadığını belirten İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardioloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, sınav stresinin hormonların salınmasını tetiklediğini söyledi.

Uyar, şunları söyledi: "Öğrencilerde stresin ilk sıkıntılı etkisi nabzı artırması. Nabız 100'ün üzerine çıktığı zaman çocuğun çarpıntı hissetmesi ve sınav esnasında rahat soru çözememesi kendisini rahat hissedememesine neden oluyor. Bunun yanında ikinci bir risk ise eğer bu hormonların salınmasını sağladığınız zaman doğuştan ileti yollarınızda bir değişiklik mevcut ise o zaman nabzın 160 ile 200'lere çıkmasına bağlı olarak farklı çarpıntı atakları ortaya çıkıyor. İşte öğrenci sınavda strese girip ya da sınav öncesi veya sınav sabahı böyle bir strese girip bu çarpıntıyı tetiklediği zaman nabzın 200'lere çıkması çocuğun sınava girmesini engeller. Çünkü nabız arttığı zaman başlangıçta tansiyon yükselirken uzun süreli çarpıntılarda tansiyon düşer. Buna bağlı olarak çocukta halsizlik, baş dönmesi, yerinden kalkamama gibi sıkıntılar ortaya çıkıyor.Dolayısıyla bu çocuk bir kere sınava giremez. Böyle bir çarpıntı atağında. Sınavda böyle bir çarpıntı meydana geldiğinde ise soruları çözemediği gibi sınavı bırakmak zorunda kalır."

Öğrencilerin sınav öncesinde sakin olmalarını isteyen Prof. Dr. Uyar, aile ve öğretmenlerin çocuklara destek olmalarını istedi. Uyar, "Bu olmazsa olmaz bir sınav değil. Bunda olmazsa öbür sınavda olur. Çocuk ne kadar sakin olursa sınavda o kadar başarılı olacak. Vücudun fizyolojik çalışması da o kadar iyi olacak. Dolayısıyla sonuç güzel olacak. Bunu başaramadığım zaman sonuç kötü olacak." uyarısında bulundu.
"Öncelikle kişinin kendisini sakinleştirmesi gerekir. Kişinin kendisini eğitmesi gerekiyor. bunu yapamadığı zaman ailesinin bunu sağlaması gerekiyor. Ailenin çocuğu eğiterek sakinleştirmesi gerekiyor." diyen Cihangir Ünal, "Bu olmadığı zaman ilaçlar devreye giriyor. Ama ilaçların da kendine göre yan etkileri var. doğuştan kalbin ileti yollarında değişiklik olan öğrenciler ilaç alıp sınava gitmesi gerekiyor.Ritmi etkileyici ilaçlar var bunların en az bir hafta öncesinden kullanılması gerekiyor. sınav günü kullanılırsa yine sıkıntı olabilir." dedi.

Aşırı stres ve heyacanın ileriki yaşlarda yaşlarda kalp krizlerine neden olduğunu dile getiren Uyar, bununla birlikte, "Damarlarınızda problem, darlık, kalp kapaklarında bir bozukluka ya da kalp yetmezliği mevcutsa nabzı ve tansiyonu artırıp kalp krizine neden olabilir. Öğrencilerde kalp krizine neden olmaz. Ritm bozukluğuna neden olup buna bağlı ani ölümlere neden olabilir. 19 ile 20'li yaşlarda çok sık rastlamıyoruz. Küçük yaşlarda sigaraya başlamış bir kişi olacak. 20 yaşlarında stand taktığımız, bypass yaptığımız hastalarımız var." açıklamasında bulundu.

Velilere de tavsiyelerde bulunan Kardioloji Anabilim Dalı Başkanı, "Veliler çocuklara baskı yapmasın. Çocuk heyecana girip bu saydığımız sorunlara neden olabilir. Çocuk başarılı olamaz. Onun için anne ve baba çocuklara hiçbir zaman baskı yapmasın. Çocuğun kapasitesi, zeka yüzdesi ne ise o ölçüde o oranda başarılı olacak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious