Aşırı yağışlar nedeniyle 600 kişi öldü

  • Giriş : 01.07.2007 / 13:30:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 13:34:00

Afganistan, Pakistan ve Hindistan'da 600'dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şiddetli fırtınalardan en çok etkilenen Pakistan'da, Karaçi şehrinin vuran seller son 10 günde 230 kişinin ölümüne yol açtı. Ülkenin güneyindeki Belucistan eyaletini vuran tropik fırtına 110 kişinin hayatını kaybetmesine, 250 bin kişinin ise evsiz kalmasına neden oldu. Pakistan'da kötü hava şartlarından dolayı 1.2 milyon kişinin hayatı felç oldu. Kuzdar bölgesindeki pek çok köy, yükselen seller nedeniyle haritadan silindi. Afganistan sınırındaki Kuzey Batı Sınırı Eyaleti'ndeki yağışların 50 kişiyi öldürdüğü duyuruldu.

Hindistan'da etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı seller ve toprak kaymaları, 180'den fazla Hintlinin yaşamına mal oldu. Ülkenin batısındaki eyaleti Maharashtra'da dün gece 8 kişi, üzerlerine yıldırım düşmesi sonucu öldü. Eyaletin başkenti Bombay'da ise sel felaketinde sular altında kalan evlerde yaşayanlara yönelik arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor.

Toprak kaymaları ve sellerin can kayıplarına neden olduğu Afganistan'da ise 40 kişi hayatını kaybetti. Ülkede tahrip olmuş yollar ve yıkılmış köprüler nedeniyle zor durumdaki köylere yardım ulaştırılamıyor.

Öte yandan Bangladeş'i vuran fırtınalar nedeniyle Bengal Körfezi'ndeki 40 balıkçı gemisinden haber alınamıyor. Yetkililer, şu ana kadar 14 batık gemiden, 155 balıkçıyı kurtardıklarını, arama kurtarma çalışmalarının halen sürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious