Aşırı yorgunluk hissine dikkat!

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

AİDS, 22. yüzyılla birlikte Afrika başta olmak üzere geri kalmış ülkelerde ortalama yaşam süresini 30'un altına düşürmesi ihtimaline karşın ülkemizde de ciddiyetle ele alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Özel Hayat Hastanesi Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Özkul, 1 Aralık Dünya AIDS günü sebebiyle yaptığı açıklamada, AİDS'in, (Acquıred Immun Deficiency Sendrom (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) HIV (Human İmmundeficiency Virus) denilen virüs aracılığı ile bulaştığını kaydetti. Özkul, HIV'in, insan vücudunun hastalıklara ve mikroplara karşı savunma gücünü azaltarak, başka hastalıkların gelişmesine ortam sağladığını dile getirdi.

TÜRKİYE AIDS İLE 1985' TE TANIŞTI

Türkiye'de ilk vakaya 1985 yılında tanı konduğunu ve 1992 yılından beri hasta sayısı katlanarak artığını önemle vurgulayan Dr. Ahmet Özkul, "Genç nüfusun çokluğu, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili bilgilerin kısıtlı olması, turizm sektörünün giderek gelişmesi, damar içi madde kullanımının artması olarak sıralanabilir. Çok eşli ve korunmasız cinsel yaşam, eşcinsel ilişki, damar yoluyla uyuşturucu madde kullanımı hastalığın bulaşma yollarıdır. Bu yollarla bulaşma, bilgi ve iradeyle önlenebilir" dedi.

Kişinin kontrolü dışındaki da bulaşma yollarının olduğunu söyleyen Özkul, "HIV virüsü taşıyan anneden bebeğe plasenta yoluyla bulaşması, bu virüs yönünden test edilmemiş kan ve kan ürünlerinin kullanılması, virüs taşıyan cerrahi aletler ve akupunktur iğneleri ile tedavi yapılması, virüs taşıyan aletlerle vücuda dövme yapılması sonucu kişinin kontrolü dışında AIDS hastalığına yakalanma riskini artırır" diye konuştu.

Sebebi açıklanamayan aşırı bir yorgunluğun AIDS belirtisi olabileceğine dikkat çeken Dr. Ahmet Özkul şöyle devam etti: "Kilo kaybı, gece terlemesi, 3 aydan daha uzun süren lenf bezi şişkinlikleri, 3 aydan daha uzun süren ateş ve sürekli ishaller de AIDS belirtileridir ve taşıyıcılar hastalık ortaya çıkıncaya kadar belirti vermezler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious