Asırlık konakta yıkılma tehlikesi

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Siirt'in Aydınlar ilçesinde kapısının taş işçiliği ile ünlü tarihi konak yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.Tarihi konağın yok olmaması için önlem alınması isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çevre Kültür Araştırmaları Vakfı Siirt İl Temsilcisi Ayhan Mergen, tarihi konağın ilde bulunan tarihi ve kültürel bir çok eser gibi her geçen gün yok olduğunu belirterek "Kapısının çevresindeki taş işçiliği ile ünlü bu konağımızın avlusunda sultan Abdulhamit'in yaptırdığı bir çeşme bulunuyor. Bu çeşmenin üzerinde de padişahın tuğrası işlenmiş. İlçeye gelen her ziyaretçinin büyük ilgisini çeken; önünde hatıra fotoğrafları çektirilen, bir çok kitap ve dergiye kapak konusu olan bu konağın böyle kendi kaderine bırakılması halinde bir iki yıla kalmaz yıkılacağı acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Yetkililerin sayılarının 60'ı aştığını tespit etimiz bu konağın varisleri ile görüşerek gerekli restorasyonu yapmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu.

ÇEKÜL İl Temsilcisi Mergen, daha önce il merkezinde Algül Mahallesi'nde bulunan tarihi değer taşıyan bir konağında ilgisizlik yüzünden birkaç yıl önce yıkıldığını hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious