Asitli içecek değil meyan kökü için

Asitli içecek değil meyan kökü için .11174
  • Giriş : 27.07.2007 / 18:03:00

Asitli içeceklerin yerine tavsiye edilen ve tüketimi sıcaklarla birlikte artan meyan kökü şerbetinin, hücreleri yenilediği, vücuttaki sıvı açığını gidererek böbreklerin daha rahat çalışmasını sağladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada biyolojik olarak en aktif bitkiler arasında yer alan meyan kökünün çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, meyan kökünün Çukurova’ya özgü doğal bir içecek olduğunu belirterek yararlarının saymakla bitirilemeyeceğini söyledi. Tetiker, şunları kaydetti:

BÖBREKLERİ ÇALIŞTIRIYOR

"Asitli içecekler vücudun gelişimini olumsuz etkiliyor. Özellikle çocukların aşırı derecede asitli içecek tüketmesi kemik erimelerine, damar sertliği ve fazla kalorisi nedeniyle de obezite hastalığına yol açıyor. Doğal bir içeceğimiz olan meyan kökü ise ne yazık ki unutuldu ve belli yöreler dışında bilinmiyor. Meyan kökü vücudun sıvı açığını kapatan, hücrelerin yenilenmesi ve sağlıklı kalmasını, böbreklerin çalışmasını sağlayan, son derece yararlı bir içecek." Tetiker, vatandaşlara yaz aylarında doğal serinlik için meyan kökünü önerdi. Tetiker, her ürün gibi meyan kökünün de fazla tüketilmesinin zararlı olduğunu belirterek, aşırı tüketimin hipertansiyon hastalığına yol açabileceğini sözlerine

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious