‘Aşk tuzağı' ile cinayet davasında ceza yağdı

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

‘Aşk tuzağı’ ile cinayet davasında ceza yağdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalıştığı SSK Hastanesi’nden emekli olduktan sonra emlakçılık yapan Ahmet Süha Düdener cinayeti davasında ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan 6 sanık Antalya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün karar duruşmasına çıktı.
Sanıklardan işsiz 30 yaşındaki Yakup Hakan Eryılmaz, aşçı 28 yaşındaki Yaşar Erkan, balıkçı 30 yaşındaki Ali Rıza Babacan ve bahatarçı 32 yaşındaki Yücel Aksöz’e tasarlayarak adam öldürmek suçundan ömür boyu, silahlı gasp suçundan 14’er yıl, hürriyeti kısıtlama suçundan 4’er yıl ve öldürdükleri Düdener’e ait kredi kartıyla alışveriş yapamaktan 3’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Ahmet Süha Düdener’i aşk vaadiyle kandıran ve kaçırılmasına yardım eden üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Seda Karıncaoğlu ile arkadaşı 24 yaşındaki Yasemin Karan ise gasp suçundan 11’er yıl 3’er ay, hürriyeti kısıtlamaktan 3’er yıl olmak üzere toplam 14’er yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. İki kadın sanığın bu cezaları suçlarını itiraf etmeleri ve duruşmadaki iyi halleri nedeniyle 11’er yıl 3’er aya indirildi.
OLAYIN ÖNCESİ
Öldürülmesinden 2 yıl önce emekli olan, hiç evlenmeyen ve yalnız yaşayan Ahmet Süha Düdener’den 3 Haziran 2005 gecesinden sonra haber alınamadı. Yakınları, Süha Düdener’in hayatından endişe ederken, eniştesi de cumhuriyet savcılığına başvurdu. Her yerde aranmaya başlayan Düdener’in cesedi, 14 Haziran 2005’te Antalya- Isparta karayolunun Topallı Köyü yakınlarında bir çoban tarafından bulundu. Düdener’in cesedine yapılan otopside 4 Haziran gecesi işkence yapıldıktan sonra av tüfeğiyle başına ateş edilerek öldürüldüğü belirlendi.
JANDARMAYA UYGUNSUZ FOTOĞRAFLAR YOL GÖSTERDİ
Ahmet Süha Düdener’in telefon kayıtlarını incelemeye alan jandarma, evinde yaptığı aramada değerli eşyalarının da çalındığını saptadı.
Jandarma, Düdener’in evinde bulduğu ve değişik kadınlarla çektirdiği uygunsuz fotoğrafları alarak detaylı inceleme yaptı. 6 aylık bir çalışmanın ardından, evde bulunan fotoğraflardaki kadınlardan birinin Isparta’da yaşayan 24 yaşındaki Yasemin Karan olduğunu belirledi ve gözaltına aldı.
ÇAPKIN DİYE SEÇMİŞLER
Yasemin Karan ifadesinde Düdener’i tanıdığını ama uzun süredir görmediğini söyledi. Jandarma bunun üzerine Karan’ı serbest bırakarak takibe aldı. Telefonları dinlenen Karan, diğer cinayet zanlılarıyla görüşmeler yaptı. Bunun üzerine kimlikleri tespit edilen üniversite öğrencisi Seda Karıncaoğlu, Yücel Aksöz, Ali Rıza Babacan, Yakup Hakan Eryılmaz ve Yaşar Erkan kısa süre izlendikten sonra gözaltına alındı.
İfadelerinde suçlamaları kabul eden kadın zanlılar cinayeti tüm detaylarıyla anlattı. Yasemin Karan, jandarmadaki ifadesinde şunları söyledi:
“Ben ve Seda, Düdener’in arkadaşlarıydık. Çok çapkındı ve birçok kadınla ilişkisi vardı. Sevgilim Yücel Aksöz, para kopartabileceğimiz birinin olup olmadığını sordu. Aklımıza Düdener geldi. Yücel Aksöz plan hazırladı. Seda ve ben adamın evinde biraz vakit geçirip daha sonra yemeğe çıktık. Mercedes marka otomobili olan Yücel ve arkadaşları bizi takip etti. Biz Konyaaltı’nda taksiden indikten sonra Yücel, Ali Rıza Babacan, Yakup Hakan Eryılmaz ve Yaşar Erkan yanımıza gelerek Düdener’i zorla otomobile bindirerek Isparta yoluna götürdü.”
CESEDİN BAŞINDA İÇKİ ALEMİ
Ormanlık arazide Düdener’in evinin anahtarlarını ve üzerinde bulunan para, cep telefonu ile değerli eşyalarını aldıklarını belirten Yasemin Karan, “Sonra otomobille gelip bizi aldılar, adamın evine giderek 3 bin YTL ve antika eşyaları aldık. Yücel, ormanlık alana giderken Yakup’u arayarak ölüm emrini verdi. Oraya gittiğimizde tüfekle adamı başından vurmuşlardı. Sonra biz yanımızda getirdiğimiz biraları ve çerezleri yiyip içtik ve eğlence yaptık. Daha sonra da olay yerinden ayrıldık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious