Askari, İran'a mı geçti?

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Askari'nin, İran sınırında görüldüğü ileri sürüldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'ın eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askari'nin, geçen aralık ayında İstanbul'da kaybolduktan sonra, ocak ayında Türkiye- İran sınırında görüldüğü ileri sürüldü.

Türkiye- İran sınırında bulunan Hakkari’nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Ağaçlı Köyü'nde oturanlar, televizyonlarda ve gazetelerde fotoğraflarından tanıdıkları Askari'in, 15 Ocak 2007 günü İran'a geçtiğini ileri sürndü. Köylülerin anlattığına göre Askari ve yanındaki 3 kişi, İstanbul'dan kiraladıkları 34 ZDZ 04 plakalı beyaz renkte Ford Focus marka otomobille Yüksekova'ya geldi. Askari ve yaındakiler, Esendere Gümrük Kapısı'na gitmek yerine Beşbulak, Aşağı Ölçek, Yukarı Ölçek, Çamdalı, Onbaşılar ve Ağaçlı köyleri güzergahını takip ederek sınıra ulaştı.

Güneş gözlüğgü takan Askari ve yanındakiler, bindikleri otomobili sınırın Türkiye tarafında dere kenarında bırakıp, İran'a geçti. Giderken de köylülerin ‘Otomobiliniz ne olacak?’ demesi üzerine ‘Ne yaparsanız yapın’ yanıtını veren Askari ile yanındakiler, İran tarafında yaklaşık 15 araçlık bir konvoyla kendilerini bekleyen ve aralarında yüksek rütbeli askerlerin de bulunduğu kalabalık grup tarafından alkışlarla karşılandı.

Sınırda kalan otomobille ilgili de Ağaçlı Köyü sakinleri, jandarmaya bilgi verdi. Otomobil aynı gün jandarma ekipleri tarafından sınırdan alınarak ilçe Jandarma Karakoluna götürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious