Asker, 1996'da terör nedeniyle boşaltılan 7 köye yerleşti

  • Giriş : 25.10.2007 / 18:17:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 18:05:43

Çayırlı, Pınarlı, Kınık, Kandil, Karasu, Sarp ve Uzundere köyleri 'askeri bölge' ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geceleri sık sık silah sesleri duyulan bölgede, sabahın erken saatlerinden itibaren de mayın taraması yapılıyor. Bölgedeki Türk askerine köy korucuları eşlik ediyor.

Narlı ve Cevizli köylerinden yük hayvanlarıyla inen sivil vatandaşlar ise hem kimlik kontrolünden hem de üst aramasından geçiriliyor.

Çukurca'ya Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan da timler geldi. Sayısı açıklanmayan bordo berelilerin, operasyonun başlamasıyla birlikte görev alması bekleniyor.

3'üncü Sınır Jandarma Alay Komutanlığı'na daha önce takviye olarak getirilen askerler, 1993-1996 yılları arasında terör nedeniyle boşaltılan 7 köye yerleşti.

Çukurca'da sınırın sıfır noktasında bulunan ve birçok kez PKK'lı teröristlerin baskınına ugrayan Üzümlü Karakolu'na 1 kilometre uzaklıktaki Üzümlü köyü de 'askeri alan' ilan edildi. Köye, burada yaşayan vatandaşların dışında kimse alınmıyor.

Bu arada Hakkari kent merkezinde sabah saatlerinde yoğun bir helikopter trafiği yaşandı. Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı'ndan havalanan 5 helikopter, Yüksekova ve Çukurca yönüne gitti.

ABD heyeti bölgede

Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu gündeme aldığı bu dönemde, iki Amerikalı istihbarat subayı da bugün Kuzey Irak'ın Türkiye sınırında inceleme yaptı.

Amerikalıları Kürt askerlerinin koruduğu görüldü. Sivil giyimli ABD'li subaylar, Kürt ve Keldani köylerinde Türkiye'nin bombardımanı ve bölgede yarattığı hasarla ilgili detaylı bilgi aldı.

Sınır kesimine giden yollarda Kürt askerlerinin aldığı önlemler göze çarparken, Türk jetlerinin sınır boyunca yaptığı keşif uçuşları ise Kuzey Irak tarafından görülebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious