Asker ABD'ye niye gidiyor?

Asker ABD'ye niye gidiyor?.10124
  • Giriş : 31.10.2007 / 17:58:00

Erdoğan'ın Amerika gezisine komutanlar neden gidiyor. Uzman görüşleri:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın 5 Kasım'da ABD Başkanı George W. Bush ile yapması planlanan görüşmeye Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergun Saygun'un da bulunacağı bildirildi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, geziye Saygun ile birlikte Plan ve Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Kenan Koçak da katılacak. İlk kez Erdoğan ile üst düzey komutanların Washington’a gidecek olması ne anlama geliyor?

İşte uzman yorumları:

‘Devlet meselesi olduğunu gösteriyor’

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan
Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü


Askeri uzmanların geziye katılması görüşmelerde askeri konuların ele alınacağının en önemli işareti. Daha önemlisi devletin çelişik gibi görünen kanatlarının bu ortak ziyaretinin vereceği mesaj. Bu adım Başbakanın elini çok güçlendirecek. Devletin içinde parçalanmaların olduğu şeklinde verilen intiba hükümetin elini zayıflatıyordu. Askerlerle gidiyor, bunun devlet meselesi olduğunu, ortak bir dava olduğunu gösteriyor Amerikalılara. Her halde çok net olarak askeri sınırötesi operasyonun ortaklaşa yapılabileceğine dair görüşmeler yapılacaktır.

‘Siyasette sözün bittiği yer!’

Yrd. Doç. Dr. Gamze Kona
Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü


Askeri bir takım şeyler konuşulacak. Sıcak takip yapılıyor şu an. Asker sivil tüm karar alıcılar Erdoğan’ın Amerika gezisini bekliyorlar adım atmak için. Rice ile ve randevu alınabilirse Bush ile görüşmesini bekliyorlar. Askeri kanadın katılması çok normal ve akıllıca bir şey. Çok ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. Çok iyi bir strateji. Askeri erkanla oraya gidilmesi harekatın neden gerekli olduğunu anlatmak için önemli bir fırsat. Bıçağın kemiğe dayandığının önemli bir göstergesi. Amerikalılara da bunu gösterecekler. Akıllıca görüyorum. Politik bütün aşamaların tükendiğini gösteriyor. Sözün bittiği yer budur.

'İstihbarat dosyaları açılacak!'

İbrahim Karagül
Yenişafak Gazetesi


Askeri erkanın da gezi heyetine katılması Amerikan yönetimi üzerinde psikolojik baskı kurmaya yönelik bir adım olabilir. Elbette bilgi çok taze ve söylenebilecek çok şey yok. Ancak benim bir tahminin var. Kuzey Irak’taki PKK varlığına dönük Amerikan desteği ile ilgili Genelkurmay’ın elinde bilgiler var. Bu bilgileri, kanıtları Amerikan makamlarına doğrudan askerlerin anlatması istenmiş olabilir.

İYİBİLGİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious