'Asker bile pazarlanır'

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, ülkenin sömürge haline geldiği ve askerin pazarlandığı iddiasında bulununca, Vali Daşöz'ün tepkisi ile karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Daşöz, Rektör'ün müstemleke ve askerin pazarlanması ifadelerini kabul edemeyeceğini kaydetti. Vali Daşöz, ülkenin çıkarlarının bulunduğu yerde Kore'ye de, başka bir yere de asker gönderilebileceğini vurguladı.

Hekimhan İlçesi Hasançelebi Beldesi'nde yapılan Türkiye Demir Çalışma Grubu 2. toplantısına Vali ile Rektör arasında yaşanan gerginlik damgasını vurdu. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu burada yaptığı konuşmada ülke gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hilmioğlu izlenen özelleştirme politikalarının ülkeyi dışa bağımlı hale getirdiğini belirterek, "Devletin borç stoğu 400 milyar dolara ulaşırsa, o zaman o ülkedeki herşey dış güçler tarafından pazarlanmaya başlar. Yeraltı kaynaklarına bir şekilde el konulur. Yerüstü kaynaklarına el konulur. Limanları satılır, insan kaynakları pazarlanır ve nihai olarak da askeri bile pazarlanır." dedi.

Rektör Hilmioğlu, ülkenin geldiği noktanın bir sömürge devlet olduğunu ileri sürerek, "Cumhuruiyetin kurulmasından bu yana geçen 80 yıllık bir süresinin son 3'te birlik zamanında, Türkiye bir sömürge, bir müstemleke olma durumuna hızla gelmiştir. Artık onlar ne derse biz onu yapıyoruz. Gönderin askerinizi diyorlar gönderiyoruz. Şu maden yatağına el koyacağız diyorlar, koyuyorlar. Yapacağımız hiçbir şey kalmamış durumdadır." şeklinde konuştu.

Rektörün konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Halil İbrahim Daşöz ise, Rektör Hilmioğlu'nun söylediklerini asla kabul etmediğini belirterek, gelişen dünyada karşılıklı bağımlılık, karşılıklı işbirliği, karşılıklı sermaye hareketlerinin bütün dünyada egemen olduğunu kaydetti. Türkiye'nin bundan zarar da görmüş olabileceğini belirten Vali Daşöz, "Ama bunun adı bir müstemleke veya silahlı kuvvetlerin pazarlanması olarak adlandırılmamalı diye düşünüyorum. Ülke olarak değerlendirirsiniz çıkarlarınız varsa Kore'ye de asker gönderirsiniz, başka yere de gönderebilirsiniz. Birinci Dünya Savaşı'nda, İkinci Dünya Savaşı'nda bir rol de üstlenebilirsiniz. Başka savaşlarda rol üstlenebilirsiniz. Bu değerlendirilir, tartışılır sonuçta yetkili organlarımızımn vereceği bir karardır. Bunun yanlış olup olmadığını tarihçiler ortaya koyar. Bu tür şeylere bugünden şöyledir, böyledir demek ne kadar doğrudur bilemiyorum. Ayrıca kişisel olarak böyle düşünülebilinir ama bu evrensel gerçekleri ortaya koyar mı bilemiyorum." dedi.

Bu arada, Rektör Hilmioğlu'nun Vali'nin açıklamalarından duyduğu rahatsızlık yüzüne yansıdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious