Asker çaldı, polis söyledi

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'nun açılış töreninde askeri bandonun çaldığı "Türkiyem ve Onuncu Yıl Marşı" nı polisler hep bir ağızdan söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'nun 2006-2007 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. 4 Haziran 1990 tarihinde 340 öğrencisi ile eğitim ve öğretime başlayan Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'nda, 2006-2007 eğitim öğretim yılında 1.sınıfta 417 öğrenci, 2.sınıfta 435 öğrenci olmak üzere toplam 852 öğrenci eğitim görecek.

Demokrasinin, hukukun üstünlüğü ilkesinin ve insan haklarının çok önem kazandığı günümüzde polisin bilgi ve teknoloji olarak kendini geliştirmesinin zaruret haline geldiğini dile getiren Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Mahmut Çakır, polislik uygulamalarının ileri düzeydeki dünya standartlarından geri kalmaması ve toplumla barışık bir polis gücü oluşturulmasının teşkilatın birinci hedefi olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmalara göre yetişmiş bir elemanın eğitimini tamamladıktan sonra her yıl kurumsal bilgisinin yüzde 5'ini yitirdiğine dikkat çeken Çakır, "Kurumsal bilgisini çağa uydurmak için çalışanların zamanlarının yüzde 15'ini bilgi yenilemeye ayırması gerekmektedir. Anayasamız dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmemeyi ve herkesin kanun önünde eşit olduğu ilkelerini benimsemiştir. Bu ilkeleri yarının polislerinin hayat felsefesi haline getirmek, sizlerin gayretiyle mümkün olacaktır. Bu yıl içinde Uluslararası Politik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin 17 ilde 1850 lise öğrencisiyle yaptığı bir ankette şu sonuçlar tespit edilmiştir: Sigara içenler yüzde 72, alkol kullananlar yüzde 66, uyuşturucu yüzde 26, okuldan kaçmak yüzde 71, evden kaçmak yüzde 51, şiddet kullanmak yüzde 65. Bu olumsuz tablonun düzeltilmesinde anne ve babanın yanında eğitimcilere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Yetiştirilecek olan polislerin yerine göre gençliği rehabilite edebilecek bilgi ve beceriyi kazandırmak sorumluluğu hasıl olmuştur. Bunu sağlayacak siz eğitimciler olacaksınız." dedi.

Açılış nedeniyle gönderilen kutlama mesajlarının okunmasının ardından Diyarbakır Valisi Efkan Ala, dereceye giren 2. sınıf öğrencilerine ödüllerini verdi.

Öğretim üyesi Prof. Dr. Remzi Oto ise "Yaşamın 8 evresi" konulu eğitim öğretim yılının ilk dersini verdi. Törenin ardından 7. Kolordu Komutanlığı Bando Takımı, davetlilere bir konser verdi.

Bando takımının söylediği parçalara öğrenciler hep bir ağızdan eşlik etti. Kimi zaman parçalara alkışla tempo tutan polislere protokolda oturanlar da zaman zaman eşlik etti. Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Aydın ile Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, çalınan parçaları birlikte söyledi, Vali Ala ise eliyle tempo tuttu.

"Urfanın etrafı ile Salınada salına da gel" parçalarının ardından çalınan "Türkiyem, Onuncu Yıl Marşı"yla davetliler coştu.

Kapalı Spor Salonu'nda hep bir ağızdan söylenen parçalar, büyük coşkuyla alkışlandı. Öğrenciler "Türkiyem" parçasını ise ayağa kalkarak söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious