Asker Cumhuriyet Mitingleri'ne komutan emri ile katılmış

  • Giriş : 27.07.2007 / 07:47:00
  • Güncelleme : 27.07.2007 / 08:22:05

Cumhuriyet Mitingleri'ne komutan emri ile askerlerin de katıldığını iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TSK mensubu olduğunu öne süren bir kişi, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği ihbar mektubunda Cumhuriyet Mitingleri'ne komutan emri ile askerlerin de katıldığını iddia etti.

Beşiktaş'taki Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı’na gönderilen bir ihbar mektubu adliyeye bomba gibi düştü. İhbar mektubunda Cumhuriyet Mitingleri'ne, 1. Ordu Komutanlığı bünyesinde görev yapan bazı komutanların emriyle askeri personelin aileleri ile katıldığını ihbar ediyor, tespit ettirilen görüntülerle askeri personelin yasak olan bu eylemlerinin cezalandırılması isteniyor.

FOTOĞRAFLARLA BELGELENMİŞ

Gönderilen ihbar mektubunda, mitinge katıldığı ileri sürülen personel tek tek fotoğraflanarak görev yaptıkları birimler de ayrıntıları ile belirtiliyor. Gazeteport'un haberine göre, İstanbul'da yapılan Cumhuriyet Mitingi'nden birkaç gün sonra Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen bir ihbar mektubu ve fotoğraflar bütün savcıları şaşırttı.

EŞ VE ÇOCUKLARINIZLA KATILIN

Gönderilen ihbar mektubunda kendisinin de askeri yetkili olduğunu belirten bir kişi, İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'nda görev yapan bazı subayların sürekli olarak politika konuşup, askeri görevlerinin dışına taştıklarını, Cumhuriyet'in tehlikede olduğunu belirterek düzenlenen Cumhuriyet Mitingleri'ne eşleri ve çocukları ile birlikte katıldıklarını ve emrindekilere de katılmalarını zorunlu tuttuklarını, kendisinin bu konuyu üstleri ile konuşmak yerine savcılığa suç duyurusunda bulunmayı daha uygun bulduğunu iddia etti. İhbar mektubunda bu mitinglere katılan askeri personelin adlarını, Çağlayan'da çekilen fotoğraflar üzerinde tek tek yazan ihbarcı, askeri personelin TSK İç Hizmet Kanunu'nu ve Askeri Ceza Kanunu'nun 148. maddesini ihlal ettiğini belirtiyor ve mitinge katılanların 1 aydan 5 yıla kadar cezası olduğunu ayrıca ihbar ediyordu.

BELGELER EMNİYET’E GİTTİ

TSK İç Hizmet ve Askeri Ceza Kanunu'na göre, askerler derneklere üye olamaz, siyasi içerikli toplantı ve mitinge katılamaz. Bu maddeye uymayanlarsa, 1 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu ihbar mektubunu işleme koyan Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcılığı, olayın soruşturularak mitinge katılan kişilerin gerçek olup olmadıklarını belirlenmesi için ihbar mektubu ve gönderilen fotoğrafları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdi.

İŞTE O İHBAR MEKTUBU...

Sayın Yetkililer, Paşamızın, 'Yürüyüşlerin arkasında benim arkadaşlarım, subaylar, emekliler ve eşleri var..' sözünü görünce bu mektubu size de göndermek istedim. Ben İstanbul'da görev yapan TSK mensubu bir personelim. Sayın Yetkililer, İstanbul 1. Ordu'da görevli bulunan P.Yb. B. A. 27 Nisan Cuma akşamı yemekten sonra emrindeki bütün personele 28 Nisan Cumartesi günü Çağlayan'da düzenlenecek mitinge katılmaları için emir vermiştir. Sabah saat 09.30 da Şişli Burgerking önünde toplanmalarını ve yoklama alacağını belirtmiştir. Yemekten erken çıkan ve veya yemeğe gelmemiş personeli arattırarak emrini ilettirmiştir. Bu emir sonucunda askeri personelden birçoğu mitinge katılmıştır. Katılmayanlar hakkında işlem yapacağını söylese de daha sonra bu kararından bazı endişeler taşıdığından dolayı vazgeçmiştir. Ayrıca sempatik kanalları kullanarak yan birliklerden ve İstanbul garnizonundaki başka birliklerden de birçok kimsenin mitinge katılmasını sağlamıştır. Mitinge katılan benim bildiğim askeri personelin isimleri altta, mitingteki görüntüleri ise aşağıdadır.”

Mitingci askerler fişlendi'

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görevli bazı subaylar hakkında, nisanda Çağlayan'da düzenlenen Cumhuriyet mitingine katıldıkları gerekçesiyle savcılık tarafından inceleme yapıldığı yolundaki iddialar ortalığı karıştırdı.
Mitinge sivil giysilerle katılan askerlerin bazılarının fotoğraflarının çekilerek imzasız bir ihbar mektubuyla savcılığa iletildiği, internetteki bir haber sitesi tarafından ileri sürüldü. Savcılık, bu iddiayla ilgili hiçbir açıklama yapmazken, sitede 6 fotoğraf yayına koyuldu. Ancak, askerleri kimin izlediği ve fotoğraflarını çektiği belirlenemedi.

23 askerin ismi var

Bununla birlikte, askerlerin fotoğraflarının "profesyonel bir çalışma" olması da dikkati çekti. Bu konudaki iddialar, "Gazeteport" isimli internet sitesi tarafından ortaya atıldı. Site, haberine, "Askerleri de fişlemişler" başlığını attı.

Haberde, mitinge katılan yüzbaşı, üsteğmen, başçavuş gibi rütbelerdeki 23 askerin isim listesi, görev yerleriyle birlikte yer aldı. Ayrıca, sivil giysili bu askerleri gösteren 6 fotoğraf da yayına kondu. Bu fotoğraflarda, asker olduğu iddia edilen kişiler çocuklarıyla ve eşleriyle birlikte ellerinde Türk bayraklarıyla yürürken görülüyor.

Haberde, ismini açıklamayan bir asker tarafından yazıldığı ileri sürülen bu konudaki imzasız ihbar mektubunun ve fotoğrafların Beşiktaş'taki Cumhuriyet Savcılığı tarafından doğruluğunun tespiti için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious