Asker göndermeye itirazlar yükseliyor

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

STK'lar, Türk askerinin Lübnan'a gönderilmemesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Barosu, KESK, DİSK gibi sivil toplum kuruluşları temsilcilerininde aralarında bulunduğu akdemisyen ve yazarlardan oluşan bir grup, Türkiye'nin Lübnan'a barış gücü adı altında asker göndermemesini istedi. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM'ye gönderilen mektubu okuyan grup, Türk askerinin bölgeye gönderilmesini öncelik olarak görmediklerini dile getirdi.
İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yaptığı askeri operasyonlar nedeni ile gündeme gelen, barış gücü kapsamında bölgeye Türk askeri gönderilmesine bazı sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Taksim Hill Otel'de düzenlenen toplantıda biraraya gelen sivil toplum kuruluşları, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM'ye gönderilen mektubu okudu. Grup adına Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan, Lübnan ve Filistin'deki cinayetleri kınayarak konuşmasına başladı.

Mektubu okuyan Saylan, bölge insanlarının yardıma ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, "Filistin ve Lübnan halkının yaralarını sarmak, acısını bir nebze de olsa hafiletebilmek içini insani ve tıbbi yarıdımı arttırın. Bu bölgeye asker gönderilmesinden ve benzer taleplerle Türkiye'yi Ortadoğu'da oluşturulan batağa çekmeye çalışan saldırgan güçlerden ve müdahalelerden uzak durun. Hangi gerekçe ile olursa olsun suça katılmayın. Ülkemizi ve halkımızı bu insanlık suçuna ortak etmeyin." dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk Tabipler Birliği Başkanı (TTBB) Gencay Gürsoy, bölgede ateşkes otamının yeni sağlandığını hatırlatarak, şu an bölgenin Türk askerinin gitmesine müsait olmadığını ifade etti. Gürsoy bölgeye asker gönderilmesi hevesi sezinledikleri için böyle bir açıklama yapma gereği duyduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious