'Asker için verilmiş kararımız yok'

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

İsrail ve Filistinli yöneticilerle görüşmek üzere Tel Aviv'e giden Abdullah Gül, basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Annan ve Chirac’tan Erdoğan’a ‘ikna’ telefonu

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan'daki BM barış gücüne Türk askeri gönderilip gönderilmeyeceği ile ilgili bir kararın alınmadığını söyledi. Gül, "Henüz değerlendirme aşamasındadır. Henüz verilmiş bir kararımız yoktur." şeklinde konuştu. Daha önce Lübnan'ı ziyaret eden Gül, bugünkü İsrail temaslarını da kastederek, "Bütün bu ziyaretlerimiz bu değerlendirmeye yardımcı olacaktır. Herşeyden önce değerlendirmenini neticesinde oraya katkı yapma durumunda olursak, bunların insani amaçlı olacağını başından söylemek isterim." dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsrail ve Filistinli yöneticilerle görüşmek üzere Tel Aviv'e gitti. Bakan Gül, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Amir Peretz ile Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile biraraya gelecek.

Lübnan'a gerçekleştiridği ziyaretin ardından Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün de İsrail'e gitti. Atatürk Havalimanı'ndan "ATA'' uçağı ile saat 11.00'de İsrail'e giden Gül, öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Gül Lübnan'a gönderilecek BM Barış Gücü'ne Türkiye'nin asker gönderip göndermeyeceği sorusu soruldu.

Bakan Gül, bu konuda henüz verilmiş bir kararın olmadığını belirtirken, "Türkiye herhangi bir rol üstlenmemiştir. Ama eğer istikrara katkı sağlanacaksa, barışa hizmet edilecekse, akan kan ve gözyaşının durmasına Türkiye'nin bir katkısı olacaksa bu gayet dikkatli bir şekilde değerlendirilir ve buna göre hareket edilir." dedi. Bakan Gül, "Komşumuzda olup bitenlere, kendi coğrafyamızda olup bitenlere Türkiye'nin ilgisiz kalmasını kimsenin isteme hakkı yoktur. Bizim kendi ulusal menfaatlerimiz bölgedeki istikrar, huzurun tesisi yönünde çıkarımız vardır. Şüphesiz bunlar yapılırken çok dikkat edilecek hususlar vardır. Onun için henüz bir karar almış değiliz." şeklinde konuştu.

Gül, Lübnan'da haftalardır süren olumsuz gidişata son verilmesini sağlayan 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının 11 Ağustos 2006 tarihinde kabulünü takiben 16 Ağustos'ta Lünan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Lübnan'daki siyasi liderlere görüştüğünü anlatan Bakan Gül, bugünkü ziyaret çerçevesinde de İsrail Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ile görüşmelerde bulunacağını dile getirdi. Filistin tarafında ise Ramallah'ta Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşeceğini kaydeden Gül, ''Orta Doğu'da adil, kapsamlı, kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi ve bölgemizin istikrarlı ve müreffeh bir coğrafyaya dönüştürülmesi, tüm uluslararası toplumla birlikte Türkiye'nin de samimi arzu ve hedefidir. Bu hedefe yalnızca diyalog ve işbirliği yoluyla ulaşılabileceğine inanıyoruz. Şiddet yöntemleri, tek taraflı girişimler, kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmamaktadır. Bunlar denenmiştir ve bunlarla bir yere varılamadığı görülmüştür. İsrail'de gerçekleştirilen temaslarda bu düşüncelerimi muhataplarıma aktaracağım.'' şeklinde konuştu.

Bakan Gül, görüşmelerde Lübnan'da çatışmaların sona erdirilmesinin sağlayan 1701 sayılı yasaya uyulmasının önemine dikkat çekeceğini belirterek, ayrıca Filsitn'de sükünetin sağlanması ve Ortadoğu'daki tüm sorunların temelinde bulunan İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne yönelik çabaların yol haritası, barış planı çerçevesinde canlandırılmasının aciliyet kazandığını dile getireceğini söyledi.

Gül, "Türkiye'nin gerek Filistin'de gerek Lübnan'da çatışmaların başlangıcından bu yana bir taraftan bölgedeki olumsuz gidişatın sona erdirilmesi için yoğun diplomatik çaba göstermiş diğer taraftan da insani yardım sağlamıştır. Kızılay ve sivil toplum kuruluşları tarafından yoğun bir şekilde insani yardımlar iletilmiştir. Lübnan halkı da bunün farkındadır. Ümit ediyoruz, yeni bir fırsat çıkmıştır. Ortadoğu'da barış için kapılar açılmıştır." ifadelerini kullandı.

HİZBULLAH'LA ÇATIŞMA SÖZ KONUSU OLMAYACAK

Bir basın mensubunun BM'nin barış gücündeki askerlerin gerektiğinde Hizbullah'a karşı silah kullanılabileceği yönünde bir evrak gönderip göndermediği yönünde bir sorusuna Bakan Gül, "Hangi evraktan bahsediyorsunuz onu tam bilemiyorum. Böyle bir evrak yoktur. Yalnız şunu söylemek isterim ki UNİFİL 1978'den beri Lübnan'dadır. Şimdi bu gücün sayısı 15 bine kadar çıkarılacaktır. Bunun görevi Lübnan'daki herhangibir grupla karşı karşıya gelmek, onunla uğraşmak değildir. Dolayısıyla giden sadece barışı korumak için her iki taraf arasında çatışmaların çıkmaması için bir güven oluşturmaktır. Oraya gidecek güçlerin Hizbullah'la ki Hizbullah Lübnan'ın bir parçasıdır, onlarla karşı karşıya gelmek veya başka gruplarla karşı karşıya gelmek, onlarla uğraşmak diye bir görevi yoktur."

UÇAKLARIN ARANMASINA YÖNELİK HABERLER

Bakan Gül, ''bazı İran uçaklarının Türkiye semalarından geçerken indirilip arandığı'' yönünde medyada çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine de, bu tür haberlerin dikkatli ve sorumlu bir şekilde yazılıp çizilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yönde herhangi bir bilgi alındığında bu bilginin Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçilerek doğrulatılması gerektiğini kaydeden Gül, şunları söyledi:

''Birinin elinde herhangi bir bilgi varsa bakanlığımızla temasa geçmesini tavsiye ederim. Gazeteci arkadaşlara bunu söylerim. Bugünlerde herkes birçok haberle sizi beslemek isteyebilir. Bu bakımdan çok dikkatli olmak gerekir. Uçakların aranması da daha önce açıkladığımız gibi rutindir. Anlaşmalar çerçevesindedir ve her tarafın bilgisi dahilindedir.

Bunların farklı farklı yansıtılmasının bizim uluslararası çıkarlarımıza müspet veya menfi etkileri olabilir. Dolayısıyla özellikle bu tip bilgiler olabilir ve size de gelebilir. Bunları bizimle doğrulayın. Size cevap verecek arkadaşlarımız illa ki, olacaktır. Çünkü böyle kritik bir dönem içinde Türkiye'nin dürüst, kurallara uyan, herhangi bir taraf içerisinde olmayan tavrının ortaya çıkması gerekiyor. Bu tavrın değişik gösterilmesi için medya üzerinden çok çabaların olacağını tahmin ediyorum. Bu açıdan hepinizi bizimle yardımlaşmaya çağırıyor ve bizim de doğru bilgilendirme açısından hazır olduğumuzu, bir kez daha tekrarlıyorum.''

Abdullah Gül, başka bir soru üzerine de, ''uçak aramalarının kurallar çerçevesinde yapıldığını'' tekrarlayarak, ''ancak bu aramaların yansıtıldığı gibi olmadığını, havada giden bir pilota 'in aşağı' gibi ifadeler yapılmadığını'' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious