Asker kararı mahkeme yolunda

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

BM Barış Gücüne asker gönderilmesine ilişkin Bakanlar Kurulunun aldığı prensip kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vuraldoğan, Danıştay Başkanlığına sunduğu dava dilekçesinde, 2 İsrail askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırılmasından sonra yaşanan süreci özetledi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'ın güneyine çokuluslu barış gücü konuşlandırılmasına ilişkin kararına yer verdi.

Bakanlar Kurulunun, dün yaptığı toplantıda BM barış gücüne Türkiye'nin de asker göndermesi yönünde prensip kararı aldığını anımsatan Vuraldoğan, Bakanlar Kurulunun, Türk Silahlı Kuvvetlerini yabancı ülkelere gönderme yetkisi bulunmadığını ifade etti. Vuraldoğan, Anayasa'nın 92. maddesine göre yurt dışına asker gönderme ya da yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin vermenin, TBMM'nin yetkisinde olduğunu belirtti.Vuraldoğan, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda yetkisiz olan Bakanlar Kurulunun bu konuda aldığı prensip kararı hukuka aykırıdır ve 1701 Sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde ilke olarak BM görev gücüne Türk Silahlı Kuvvetlerinin katılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptali gerekmektedir'' dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine ancak milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde karar verilebileceğine işaret eden Vuraldoğan, bu duruma da TBMM'nin karar vermekte yetkili olduğunu kaydetti.

''MİLLETVEKİLLERİ BASKI ALTINDA KALACAK''

Bakanlar Kurulu kararında kamu yararının da söz konusu olmadığını savunan Vuraldoğan, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

''TBMM'nin toplanması için bir çağrı yapılmamışken, Anayasa'nın 104. maddesi uyarınca devletin başı olan, Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözeten Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer iki gün önce, mevcut koşullarda Lübnan'a asker gönderilmesine açıkça karşı olduğunu kamuoyu önünde açıklamışken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda hiçbir yetkisi olmayan Bakanlar Kurulunun bu konuda prensip kararı almasını anlamak mümkün değildir.''

Vuraldoğan, dilekçesinde, telafisi imkansız zararlara yol açacağı iddiasıyla kararın yürütmesinin de durdurulmasını talep etti. Bu kararla, Türkiye Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler ve ilgili yabancı devletler nezdinde yükümlülük altına girdiğini savunan Vuraldoğan, ''TBMM üyeleri bu gerçek karşısında belki de manevi cebir altında kalacaklar, istemeyerek de olsa Türk Silahlı Kuvvetlerinin Lübnan'a gönderilmesine karar verebileceklerdir'' iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious