Asker krizinin bitmesinden memnunuz

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İran ile İngiltere arasındaki krizin İngiliz askerlerinin serbest bırakılmasıyla neticelenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'daki resmi temaslarını tamamlamasının ardından Ankara'ya dönen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran ile İngiltere arasındaki krizin İngiliz askerlerinin serbest bırakılmasıyla neticelenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin, İran'ın İngiliz askerlerini serbest bırakmasına ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Gül, "Öncelikle, bunun bu şekilde bitmesinden dolayı duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isterim. Dün de Berlin'de yaptığımız basın toplantısında son birkaç günün iyi değerlendirildiğini ve kısa süre içerisinde bunun mutlu bir şekilde neticelendirileceğini ifade etmiştim. Çünkü taraflar böyle bir niyetle hareket etmeye başlamışlardı. Bugün de neticesi ortaya çıktı" dedi.

İran yönetimini bu yaklaşımından dolayı takdir ettiklerini belirten Bakan Gül, "Bu iş daha fazla büyümedi, kronik bir hale gelmedi. Ve bu işi mahkemelere taşınmadan, tatlılıkla neticelendirdiler. Bunun tabii herkes tarafından da görülmesini arzu ederiz. Bundan büyük bir memnuniyet duyduk. İran bizim yakın komşumuzdur. İngiltere müttefikimizdir. Dolayısıyla bu süre içerisinde biz de üstümüze düşen görevleri yerine getirdik" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious