Asker sınır ötesi operasyona hazır! F-16'lar emir bekliyor

  • Giriş : 27.10.2007 / 10:13:00

Diyarbakır"da bulunan 181 ve 182"nci F-16 filoları "vur" emri gelir gelmez PKK kamplarına bomba yağdıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PKK kamplarını 181 ve 182'inci filodaki F- 16"lar vuracak..

Kara topları da hedefe kilitlendi, operasyon kararını bekliyor...


Türk askeri bir yandan Güneydoğu"daki terörist barınaklarını yerle bir ederken, bir yandan da olası sınır ötesi operasyon için son hazırlıklarını tamamlıyor. Teröristlerden temizlenen bölgedeki arazileri didik didik arayan Mehmetçik, çok sayıda PKK barınağını ortaya çıkararak imha etti.

Bombalı tuzaklar bulundu

Şırnak"ın dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerinin yaptığı arama-tarama faaliyeti sırasında teröristler tatafından tuzaklanarak hazırlanan 5 kilo TNT patlayıcı düzeneği bulundu. Hakkari"nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde ise teröristlerin 6"sını tuzakladığı 14 el bombası ve mühimmat ele geçirildi. Asker Kandil"deki PKK kamplarına yönelik operasyon için de "vur" emrini bekliyor. Olası bir hava operasyonunda Türkiye"nin Doğu hava sahasını kontrol eden Diyarbakır"daki 2"nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı"na bağlı 8"inci Ana Jet Üssü"nden kalkan uçakların görev alacağı belirtildi. Ana Jet Üssü"nde bulunan 181 ve 182"nci filolarda yer alan F- 16 av ve bombardıman uçaklarının, Irak sınırına en yakın bölgede olması nedeniyle kampların havadan bombalanmasında aktif görev almaları bekleniyor.

Av-önleme filoları

2"nci Hava Kuvveti Komutanlığı, vurucu gücünün yanı sıra av, bombardıman filoları, gece gündüz her türlü hava şartlarında kullanılabilen av-önleme filoları ve ülkenin hava savunması ile ilgili radar sistemini de bünyesinde barındırıyor. Komutanlığa bağlı Merzifon"da bulunan 5"inci Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesinde ise F-16"lardan oluşan av ve bombardıman uçaklarından oluşan 151 ve 152"nci filolar, Malatya"daki Er- Haç Hava Üssü"nde ise F4- E ve F- 4"lerden oluşan 171 ve 172 saldırı filoları bulunuyor.

TOPLARIN MENZİLİ 25 KM

Şırnak"ta Sivri Dağı eteğindeki Şenoba"da uzun namlulu kara topları operasyona hazır. 8 tekerlekli 120 mm"lik havan topları 5 ton ağırlığında ve 20-25 km uzaktaki hedefi vurabiliyor.

5"er dakika arayla 3"er helikopter havalanıyor

Askerlerimize yapılan hain saldırının ardından başlatılan operasyonla 30 teröristin öldürüldüğü Hakkari"nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesine yoğun bir asker ve mühimmat sevkıyatı yapılıyor. 21"inci Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı"ndaki helikopter pistinden 5"er dakika arayla iniş ve kalkış yapan helikopterler asker ve mühimmat taşıyor. Pistinin yanında ambulanslar da bekletiliyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious