Asker sınırı aşacak ama terörün kökü kurutulabilecek mi?

Asker sınırı aşacak ama terörün kökü kurutulabilecek mi?.5212
  • Giriş : 11.10.2007 / 10:17:00

Türkiye; şimdiye kadar Kuzey Irak'a tam 24 operasyon gerçekleştirdi, ancak terörün kökü kurutulamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye; Sıcak Takip, Balyoz, Çekiç, Murat, Sandviç, Çelik gibi adlarla şimdiye kadar Kuzey Irak'a tam 24 operasyon gerçekleştirdi, ancak terörün kökü kurutulamadı. Peki bu kez olur mu?

Birbiri ardına gelen şehit haberleri üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısında, muhalefet partileri ve askerin talebi olan “sınır ötesi operasyona” yeşil ışık yakıldı, tezkere hazırlığına başlandı. Bayramdan sonra Meclis’e gelebileceği ifade edilen tezkere ile askere Kuzey Irak’a operasyon için yetki verilmesi düşünülüyor. Peki Türkiye şimdiye kadar Kuzey Irak’a kaç operasyon gerçekleştirdi ve sonuçları ne oldu? İşte bu sorunun cevabı.

Türkiye 1983 yılından bu yana bölgeye 24'e yakın sınır ötesi operasyon düzenledi. Çoğu zaman ağır silahlarla havadan ve karadan gerçekleştirilen operasyonlarda, PKK'ya ağır kayıplar verdirildi. Kamplar bombalandı, sıcak takipler yapıldı, sınır ötesinde aylarca kalındı, KDP peşmergelerinin destek verdiği operasyonlarda elde edilen kazanımlar uzun soluklu olmadı. Operasyonların yapılacağı haberini alan PKK'lılar mağaralara saklanarak, küçük gruplara bölünerek bölge ülkelere kaçarak, kayıplarını en aza indirdiler.

SINIR ÖTESİNDE İKEN YARA ALDIK

Türkiye, Kuzey Irak'a 1983-1999 yılları arasında tam 24 operasyon yaptı. İlk askeri operasyon Sıcak Takip Operasyonu adı altında 1983'te düzenlendi. 7 bin dolayında asker, Irak'ın içine 5 kilometre kadar girdi. Sıcak Takip Operasyonu'nu 1984 Ekim'de 2. operasyon izledi. Operasyonda PKK kampları hedef alındı. 12 Ağustos 1986'da ise 3. operasyon düzenlendi. PKK, Çukurca Jandarma Karakolu'na saldırdı. Saldırıda 14 askerimiz hayatını kaybetti.

BALYOZ, ÇEKİÇ,

MURAT, SANDVİÇ…


Genelde 5-15 bin arası askerle yapılan 24 operasyonun en kapsamlısı 1995 yılında gerçekleştirilen Balyoz Operasyonu'ydu. Bu operasyona hava desteği altında 35 bin asker katıldı. Operasyona, 10 bin asker desteği daha verildi. Dev büyüklükteki Balyoz Operasyonu'ndan iki yıl sonra, bu defa 20 bin askerle Çekiç Operasyonu yapıldı. 1998’de de, 15 bin askerle Murat Operasyonu yapıldı. Bir yıl sonra 1999’da ise, tekrar hava ağırlıklı Sandviç Operasyonu gerçekleştirildi. TSK'nın en üst düzey operasyonu ise çok sayıda generalin katıldığı 35 bin askerli Çelik Operasyonu'ydu. Ancak tüm bu büyük operasyonlar istenen sonucu vermedi, PKK bir türlü bitirilemedi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Şırnak ve Lice’de meydana gelen terör saldırıları sonrası 15 askerin şehit olmasıyla yeniden alevlenen sınır ötesine yönelik operasyon hazırlıklarına "uzmanlar"dan destek gelmedi. Sınır ötesi bir operasyon konusunda yetkilileri uyaran uzmanlar, böyle bir operasyonun faydadan çok ülkeye zarar getireceğini belirtiyor. Sınır ötesi operasyonun uluslararası hukuk düzleminde “işgal” olacağını, on binlerce askerin bir yıldan fazla orada kalabileceğini belirten Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, bunun maliyetinin getirisinden fazla olacağını da söylüyor. Bugüne kadar 25 bin terörist öldürüldüğünü, öldürmenin çare olmadığının ortaya çıktığını belirten Laçiner, Türkiye’nin yapacağı sınır ötesi harekatın, olmayan bir Kürt devleti kurulmasına, Barzani’nin kahraman olmasına ve PKK’ya desteğin artmasına neden olacağını söyledi.

Laçiner, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terör saldırıları 22 Temmuz seçimlerinden sonra, yani DTP’nin çok ciddi oy kaybından sonra büyük bir patlama kaydetti. Bir diğer önemli nokta; terör saldırıları Türkiye’nin AB ile kritik müzakereleri esnasında birdenbire artış gösteriyor veya cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi Türkiye’nin kritik anlarında artış gösteriyor. Tüm bunlara dikkat etmek lazım. Terör örgütünün hedefi şu anda Türkiye'nin istikrarını bozmaktır. PKK'nın hedefi Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecidir, demokratikleşmesidir ve ekonomideki ciddi düzelmeler terör örgütünün altını oyuyor."

AKSOY: BATAKLIK ÜLKE İÇİNDE,

KENDİ SAHAMIZDA


Türk Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ise, Kuzey Irak’a yapılacak bir harekatın, sorunu çözemeyeceğini ve Türkiye’ye sıcak bakan birçok Kuzey Iraklı Kürdün sempatisini de kaybedeceğini belirtti. Türkiye’nin ilk defa bu kadar ciddi adımlar attığını ve bunun etkilerinin hemen kendini hissettirdiğini belirten Aksoy, ancak sonuç itibariyle harekatın faydadan çok zarar getireceğini ve asıl yapılması gerek şeyin ülke içinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin daha önce 24 defa ve çok güçlü bir şekilde sınır ötesi operasyon yaptığını hatırlatan Aksoy, “Siz kendi sahanızdaki sorunları çözemediğiniz sürece PKK olgusunun ortadan kalkması, oraya girmekle çıkmakla mümkün olmayacaktır” dedi.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious