Asker tam yetki istiyor

Asker tam yetki istiyor.14962
  • Giriş : 29.09.2008 / 23:30:00

Başbakan Erdoğan, İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturmasının ardından 1 ay içinde ikinci kez terör zirvesi topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Asker tam yetki istiyor!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un koltuğuna oturmasının ardından bir ay içinde ikinci kez terör zirvesini topluyor. Başbakanlık'ta 9 ekim'de yapılacak üst düzey katılımlı zirvede, bir önceki toplantıda askerlerin masaya getirdiği talepler değerlendirilecek.

Askeri kanat, Jandarma ve Emniyet yetkilileri, "Bu mücadelede elimiz rahat olmalı, daha rahat hareket etmek istiyoruz" diyerek bazı yasal değişiklik taleplerinde bulunuyor. Hükümet ise bu yetkilerin üst üste konulduğunda, "sıkıyönetim ya da olağanüstü hal"i çağrıştıracağı gerekçesiyle sıcak bakmıyor. Askeri kanadın talepleri şöyle:

Asker, bombalı saldın riski olan bölgelerde geniş bir alanda frekans karıştırıcı (jammer) ile cep telefonu haberleşmesini engelleme yetkisi istiyor. Hükümet, bunun haberleşme hürriyetine aykırı olacağını savunuyor.

Jandarma, arama-tarama faaliyetleri için hükümetten kolluk yetkisi istiyor. Ancak hükümet, bunun jandarmanın görevi olmadığını belirterek karşı çıkıyor. II Jandarma, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin iptal kararma rağmen, terörle ve organize s uç örgütleriyle mücadelede operasyonel dinleme yetkisi verilmesini istiyor. Hükümet karşı. 1 Hükümet, özel harekât birimlerinin aktive edilmesini ve terörle mücadelenin profesyonel Ordu tarafından yürütülmesini istiyor. Genelkurmay'ın da bu yönde çalışmaları var. 2009'dan itibaren de erlerin komando olması uygulamasının sona erdirilmesi planlanıyor.

Toplantıda, devlet-vatandaş barışını sağlamaya yönelik tedbirler de konuşulacak. Dışişleri, PKK'nın eli kanlı bir terör örgütü olduğunu dünyaya anlatmak için kampanya başlatıyor. Bunun için kitap hazırlanıyor .

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*