Asker'den 1915'e karşı bildiri

Asker'den 1915'e karşı bildiri .34879
  • Giriş : 30.10.2007 / 21:21:00

Genelkurmay Başkanlığı, Prof. Dr. Hikmet Özdemir'in kitaplaştırılan 1915 olaylarına ilişkin konuşmasını internet sitesinden yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanlığı, Prof. Dr. Hikmet Özdemir'in, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATESE) Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezince (SAREM) kitaplaştırılan 1915 olaylarına ilişkin konuşmasını internet sitesinden yayınladı.

Kitapçıkta, Prof. Dr. Özdemir'in SAREM tarafından bir süre önce Türkiye'deki askeri ataşelere yönelik olarak düzenlenen ''1915 Tartışılırken Gözden Kaçırılanlar'' konulu konferanstaki konuşması yer alıyor.
SAREM Başkanı Tuğgeneral Süha Tanyeri, kitabın sunuş bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde asırlarca huzur içinde devletine bağlı bir tebaa olarak yaşayan Ermenilerin, devlet kademesinde ''millet-i sadıka'' olarak anıldığına ve devletin pek çok önemli makam ve mevkilerinde görev yaptığına dikkat çekti. Tuğgeneral Tanyeri, 19. yüzyıl sonlarından itibaren ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu açısından Birinci Dünya Savaşı'nın en buhranlı yılı olarak anılan 1915 senesinde, dış güçlerin kışkırtması ile oluşturulan Ermeni terör örgütlerinin Osmanlı Devletine karşı isyan ettiklerini ve bu örgütlerin savunmasız Türkleri nasıl katlettiklerinin belgelerde açıkça görüldüğünü vurguladı. Tuğgeneral Tanyeri, Birinci Dünya Savaşı'nda toplam nüfusunun 5'te birini ve topraklarının 5'te dördünü kaybeden Osmanlı İmparatorluğunun, vatandaşlarının can güvenliğini, birliklerinin geri ve yan emniyetini temin etmek ve lojistik yollarını açık tutabilmek maksadıyla, düşman ile işbirliği yaptığı sabit olan bir takım toplulukların zararlı faaliyetlerine engel olunması için bu toplulukları, savaştan daha az zarar görecekleri değerlendirilen güney bölgelerine sevk ve yeniden iskan etmeye karar verdiğini anımsattı. Tuğgeneral Tanyeri, uzun süredir bu konuda özellikle yabancı arşiv belgelerinden istifade ederek gerçeği bulmak amacıyla çeşitli araştırmalar yapan ve kasıtlı olarak çarpıtılan tarihi, kamuoyu vicdanında objektif olarak gözler önüne serebilmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiren bilim insanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir'in edinmiş olduğu birikimlerin herkes açısından ayrı bir önem taşıdığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious