Askere mesai saatinde e-posta yasak

Askere mesai saatinde e-posta yasak.8642
  • Giriş : 31.05.2009 / 23:55:00

Türk Silahlı Kuvvetleri istihbarata karşı koyma tedbirleri kapsamında personelinin iş saatlerinde kontrolsüz olarak e-posta alışverişi yapmasını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yasakla, karargáh ve kışlalarda bilgi alışverişinin kontrol altına alınması ve bilgisayarlara virüs bulaşmasının önüne geçilmek istendiği de ifade edildi.

Gmail, hotmail gibi siteler en gelişmiş virüs tarayıcıları kullansa da bazı küçük servis sağlayıcıların bu hizmeti sağlıklı bir şekilde veremediği biliniyor.

Yasak ile istihbarat zafiyetine düşülmemesi amaçlanıyor. Genelkurmay Başkanlığı 'nın direktifi doğrultusunda kuvvet komutanlıklarınca yayınlanan emre göre, TSK personeli tsk.tr ve tsk.mil.tr uzantılı TSK sunucularından filtre edilenlerden başka e-posta adresini çalışma saatleri dışında kullanamayacak. Karargáh bilgilerini dışarıya çıkarması yasak olan personel evinde istediği e-posta adresini kullanabilecek. TSK daha önce de kişisel paylaşım sitesi Facebook ve benzerlerinin kullanımına kısıtlama getirdi.

Bir önceki kısıtlamada askerlerin kimliklerini, rütbelerini ya da çalışma yerlerini belli edecek fotoğraflara, bilgilere yer vermemesi emredilmişti. Son dönemde bazı TSK mensuplarının görüşmelerinin dinlenmesi, iletişimin izlenmesi gibi olaylar meydana gelmiş, bazı bilgisayarlara girilerek askeri bilgiler çalınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*