Askere sivil yargı, Anayasa'ya uygun mu?

Askere sivil yargı, Anayasa'ya uygun mu? .9480
  • Giriş : 29.06.2009 / 18:59:00

Kritik Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek Askere sivil yargı yolunu açan yasa için şöyle konuştu:

Hükümetler anayasaya aykırılığın değerlendirildiği kurullar makamlar değil. Hükümet bir tasarı hazırlarken hazırladığı tasarının Anayasa'ya uygunluğuna mutlaka dikkat eder. Bunun uygunluk denetimini yapacak olan Anayasa mahkemesidir. Tasarıyla ilgili olarak ben de tartışmaları televizyondan izliyorum. Herkes kişisel kanaatleri söyleyebilir. Konu AYM'ye gidecek ise sayın CHP götüreceğini söylüyor bu konunun ne ölçüde doğru olup olmadığını karar verecek olan Anayasa Mahkemesidir.

Bir tasarı yada teklifin kanunlaşıncaya kadar muhtelif evrelerden geçiyor. Bahse konu tasarı artık TBMM'deki faslın evresi bitmiştir. Yani TBMM tarafından şu an yapılabilecek herhangi bir şey yoktur artık Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulmuştur. Bu tartışmalar teorik yapılabilir ama pratikte yapılabilecek ne vardır diye bakıldığı zaman bu tasarı TBMM'den geçmiştir. Hatta tartışılan madde açısından baktığınız zaman herkes tarafından kabul edilmiştir. Cumhurbaşkanı onaylar ya da onaylamaz kendi takdiridir.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMALARI

Şunu söyleyeyim Türkiye'nin en başarılı olduğu konu bir konuyu çok uzun süre tartışmak ve sonuca bağlayamamaktır. Defalarca bu kürsüden ifade etmiş olmamıza rağmen hukuki sürecin devam ettiği noktada hukuku etkileycek konularda cevap vermek istemiyoruz. Bu sorduğunuz sorunun konuşulmadık ne yönü kaldı bilmiyorum. Konu gazetelerde, açık oturumlarda tartışılmıştır. Kim ne söylüyor yeni birşey diye baktığımda da yeni bir şey görmemekteyim. Buna eninde sonunda karar verecek olan yargı makamlarıdır. Keşke yargının sonucunu bekleyecek kadar hepimizin sabrı olsa diye düşünüyorum.

15. MADDE KALDIRILACAK MI?

Ben konuştuğumuz konuları söyledim. Bakanlar kurulunda bu konuyla ilgili bir görüşme yapmadık. Anayasa Değişikliği hükümetin görevi değil TBMM'deki partilerin ve Meclis'in görevidir. Biz bu manada bir Anayasa Değişikliği konusunu görüşmedik. Parti gerek duyuyorsa ilgili toplantılarda görüşülür.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*