Askeri bandoyla karşıladık!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

''İskenderun'' gemisi ile gelen bin 200 vatandaşımız, Mersin Limanı'nda askeri bandonun çaldığı 'memleketim' şarkısı ile karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oldukça heyecanlı olduğu görülen Türk vatandaşlarını yakınları Türk Bayrağı sallayarak selamladı. Kurtulmanın verdiği sevinci yaşayan çoğunluğunu Mardinlilerin oluşturduğu Türk vatandaşları kendilerini vatana getiren yetkililere teşekkür etti.

Dün akşam saat 19.00 sıralarında Beyrut'tan yola çıkan 'İskenderun' gemisi saat 12.00 sıralarında 17 saatlik bir yolculuğun ardından Mersin Limanı'na girdi.

'İskenderun' gemisi limana yanaşırken askeri bando ise 'memleketim' şarkısını çalmaya başladı. SAS ve SAT komandoları gemi çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, yolcuları Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tugamiral Ahmet Serdar Akınsel, Güney Saha Deniz Komutanı Koramiral Alev Gümüşüoğlu karşılamada hazır bulundu.

Askerlerin yardımıyla gemiden indirilen Türk vatandaşları liman kapısından akrabalarının alkışları eşliğinde çıktı.

Duygu yoğunluğunun yaşandığı karşılama sırasında birbirlerine uzun süre sarılan akrabalar göz yaşlarını tutamadı. Yakınlarına kavuşanlar Türk devletine minnet duygularını dile getirdi.

Hergün bombalanan Lübnan'dan kurtulup Türkiye'ye ayak basan Adanalı Ahmet İran, halen Beyrut'ta çalışmaya devam eden Türkler olduğunu söyledi.

Müslümanların olmadığı kısımlarda hayatın hiçbirşey olmamış gibi devam ettiğini dile getiren Ahmet İran, Türk vatandaşlarının bazılarının gelmeyi düşünmediğini anlattı.


'ÇOCUKLARIMIZ BOMBA SESİ DUYUNCA KORKUDAN AĞLIYORDU'


Pazar günü Suriye üzerinden 1 günlük bir yolculuğun ardından, pasaport işlemlerini yaptırmak üzere Türkiye'ye dönen Dervis Akan'da savaşın ortasında bıraktığı eşi ve 4 çocuğuna tekrar kavuşmanın sevincini yaşayanlar arasındaydı. Evimi barkımı işimi bırakarak, bombaların arasından kaçtım diyen Akan, çocuklarının yaşadığı korkuyu şöyle özetledi: Orada kulaklarımıza bomba sesleri geliyordu. Çocuklarımız korkudan ağlıyordu. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdaydık. Kaçmaktan başka çaremiz yoktu. Türk Devleti, Türk askeri bize kucak açarak çocuklarımızı kurtardı. Yetkililere şükranlarımız sunuyoruz."

Filistin asıllı Fayez Eltaha ile 2 yıl önce evlenen İzmirli Derya Eltaha'da 3,5 aylık bebeği Asya ve kocası Fayaz ile Beyrut'taki savaştan kaçanlar arasındaydı. Kendisini en çok Beyrut'taki bir üniversitede Bilgisayar mühendisliğinde okuyan eşinin 1.5 ay sonra bitecek olan okulu bırakarak gelmesi olduğunu ifade eden Derya Eltaha, Beyrut'taki durumu "her gün kulaklarımızın dibinde, kulaklarımızı sağır edercesine bombalar patlıyordu. Hiçbir şey televizyonlarda görüldüğü gibi değil. Televizyonlar sadece uzakta patlayan bombaları gösteriyor. Televizyonlar bomba korkusun hissettiremiyor. İsrail sivil asker farkı gözetmeksizin acımasızca vuruyor." diye anlattı.

Türk devletinin yardımına minnet duyduklarını ifade eden Derya Eltaha, savaş bittiği takdirde eşinin okulunu bitirmesi için mecburen döneceklerini söyledi.

17 YILDIR GÖRÜŞEMEDİĞİMİZ YAKINLARIMIZA KAVUŞTUK

Beyrut'tan gelen 17 yıldır görüşmediği yakınlarına kavuşan Aleaddin Akgül ise "Yakınlarımızı karşılamak için saban saat 05.00'te geldik. Devletimiz olmasaydı yakınlarımıza kavuşamazdık. Türk askerinin oraya gelmesi bizi çok sevindirdi" diye konuştu.

2 çocuğu ile Mersin'e gelen Mardinli Hadra Korkmaz'da yakınlarına kavuşmanın sevincini yaşarken kocası Mehmet Korkmaz'ı savaşın ortasında bırakmanın üzüntüsünü yaşadı.

ARANAN 2 KİŞİ TERÖRLE MÜCADELE EKİPLERİ TARAFINDAN GÖZALTINA ALINDI

İskenderun feribotu ile gelenler arasından bulunan ve arandığı bildiriler 2 kişi ise Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Mersin Feribotu'yla Beyrut'tan gelen bin 200 vatandaşımızdan 800'ü 20 otobüsle Mardin'e geçti. 400 kişi ise Mersin ve Adana başta olmak üzere diğer şehirlerdeki yakınlarının yanına gitmek üzere liman'dan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious