Askeri helikopterle doğuma gitti

Askeri helikopterle doğuma gitti.8527
  • Giriş : 05.06.2009 / 15:04:00

Van'da 3 bin metre yükseklikteki yaylada doğum sancıları tutan kadının imdadına Mehmetçik yetişti. Jandarmaya ait askeri helikopterle Van Kadın Doğum Hastanesi'ne götürülen Derya Bayzer bir kızı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Çatak ilçesine bağlı Beğendik köyünde ikamet eden Zıbari Bayzer ile hamile eşi Derya Bayzer, çocuklarıyla 15 gün önce Kırmızıçeşme yaylasına çıktı. 6. çocuğuna hamile olan Derya Bayzer'in, 3 gün önce doğum sancıları tutmaya başladı. Hasta kadının dün öğleden sonra sancılarının artması üzerine köy korucuları durumu sağlık ekiplerine bildirdi.

Yaylaya karadan araçlarla ulaşım imkânı olmadığı için sağlık ekipleri durumu il Sağlık Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Hastanın kurtarılması için Van İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, Erzurum Sağlık Müdürlüğü yetkililerini arayarak ambulans helikopter istedi. Helikopterin Bitlis'te başka bir hastayı kurtarma görevinde olduğu bildirildi. Bunun üzerine Sağlık Müdürü Özer, durumu Van Valisi Özdemir Çakacak'a bildirdi.

Vali Çakacak, hastanın kurtarılması için İl Jandarma Komutanı Albay Halil Vecihi İyigün'ü arayarak yardımcı olmaları istedi.

Jandarma Komutanı Albay İyigün'ün talimatıyla görevlendirilen skorsky tipi askeri helikopter, 1 uzman doktor ve 1 ebeyi alarak saat 19.25 sıralarında Van'dan havalandı.

Havanın kararması ve zor arazi şartlarına rağmen 20 dakika sonra helikopter sarp kayalıklar arasında bulunan köye iniş yapmaya çalıştı. Helikopter sonunda köylülerin yaktığı ateşin bulunduğu düzlük araziye inebildi.

Hasta hemen helikoptere alındı ve kadın doğum uzmanı Opr. doktor Orhan Akkaya tarafından muayene edildi. Köyden havalanan helikopter, filo komutanlığına indikten sonra pistte bekleyen ambulans, hamile kadını Doğum Hastanesi'ne götürdü.

Hastanede 20 dakika süren ameliyattan sonra hamile Derya Bayzer, 3 kilo 600 gram ağırlığında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Eşi ameliyatta iken hastane koridorunda bekleyen Zıbari Bayzer'e müjdeyi ebe Kamile Şahar verdi.

Ebe Şahar, kız bebeği baba Bayzer'in kucağı vererek tebrik etti. Baba Bayzer ise yeni doğan bebeğinin ismini de eşinin doğumuna katkısı olan Kamile ebenin ismini verdiğini söyledi.

6. çocuğuna kavuşan 66 yaşındaki baba Zıbari Bayzer, daha önce bir evlilik daha yaptığını söyledi. İlk eşinden 6 çocuk sahibi olduğunu ifade eden Bayzer, eşinin ölümünden sonra ikinci eşi Derya ile evlendiğini ve ondan da yeni doğan kız ile birlikte 6 çocuğu olduğunu kaydetti. 12 evlat sahibi olduğunu anlatan baba Bayzer, eşinin ve bebeğinin kurtulmasına sevindiğini vurguladı.

Bayzer, eşinin hastaneye getirilmelerinde katkısı olan Van Valisi Özdemir Çakacak, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Vecihi İyigün, helikopteri kullanan pilotlara ve başarılı bir operasyon gerçekleştiren sağlık personeline teşekkür etti.

Hastanede tedavisi devam eden anne Derya Bayzer ve bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*