Askeri işyerlerinde sözleşme tamam

  • Giriş : 27.10.2007 / 10:34:00

Milli Savunma Bakanlığına bağlı askeri iş yerlerinde çalışan işçileri kapsayan toplu iş sözleşmeleri, tarafların anlaşamaması ve grev yasağı nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Savunma Bakanlığına bağlı askeri iş yerleri ile Akaryakıt İkmal ve Nato Pol Tesisleri İşletme Başkanlığında çalışan, Türk Harb-İş üyesi yaklaşık 25 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmeleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı.

Toplu iş sözleşmeleri, 1 Nisan 2007'den itibaren 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Sözleşme hükümlerine göre, işçi ücretlerine Türk-İş ile hükümet arasında imzalanan kamu toplu iş sözleşmesi protokolü doğrultusunda zam yapılacak. Buna göre, işçi ücretlere, sözleşmenin birinci yılında yüzde 10'un altına düşmemek kaydıyla 140 YTL seyyanen zam yapılacak. İkinci yılda ise ücretler, iki dönem halinde yüzde 3'erlik oranlarda artırılacak. Sosyal yardımlar da ücret artışlarına paralel oranlarda yükseltilecek.

Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası ile Türk Harb-İş arasındaki önemli anlaşmazlık nedenlerinden birini oluşturan esnek çalışma konusunda, İş Kanunu'nun ilgili hükmüne benzer şekilde bir düzenleme, toplu iş sözleşmesine konuldu.

Buna göre, "4 aylık süre içinde daha sonra denkleştirilmek kaydıyla işçilerin 11 saate kadar çalıştırılması" konusundaki uygulama, tarafların uzlaşması şartına bırakıldı. İşveren sendikası bu konunun kendi inisiyatifine bırakılmasını isterken, işçi sendikası ise esnek çalışma hükümlerinin toplu iş sözleşmesine girmesine karşı çıkıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious