Askeri kalp harekâtı

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

GATA ekibi Bursa ile Ankara arasında helikopter ve uçakla kalp nakli operasyonu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

GATA'dan bir ekip Genelkurmay'ın tahsis ettiği helikopterle Etimesgut'a, oradan da askeri uçakla Bursa'ya uçtu. Balaban'dan ameliyatla alınan kalp, helikopterle uçağa, oradan da Ankara'ya ulaştırıldı ve Kural'a nakledildi. Nefes kesen operasyon 15 saat sürdü.

TSK'dan nefes kesen kalp nakli operasyonu

Genelkurmay'a ait uçak ve helikopterlerle 4 saatte Bursa'dan Ankara'ya getirilen kalp GATA'da bir hastaya başarıyla aktarıldı.

Ankara'da aylardır kalp nakli bekleyen Kenan Kural'ın aradığı kalp Bursa'da bulununca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) organ nakli için seferber oldu. Kara, Hava ve Deniz Komutanlıkları'nın nefes kesen operasyonuyla Bursa'dan getirilen kalp, GATA'da bekleyen Kural'a nakledildi. Jandarma Astsubayı olan abisi Murat Kural'ın aracılığıyla GATA'ya yatırılan 32 yaşındaki Kural, 4 buçuk ay kendisini bu hastalıktan kurtaracak kalbi bekledi. Kural'a önceki gece uygun kalbin Bursa'da bulunduğu müjdesi geldi. Yedi senedir kalp hastalığı çeken Kural için Bursa'dan yanan ışık Balaban ailesini hüzne boğmuştu. 10 gün önce banyoda düşüp beyin kanaması geçiren 36 yaşındaki üç çocuk babası Bayram Balaban, Bursa Devlet Hastanesi'nde tüm uğraşlara rağmen önceki gece yaşama veda etti. Eşi Nazire, doktorlara Bayram Balaban'ın son nefesini vermeden önce organlarının bağışlanmasını vasiyet ettiğini söyleyince Bursa-Ankara arasında son sürat bir seferberlik başladı.

AYNI ANDA İKİ AMELİYAT

GATA'da üç doktordan oluşan sağlık ekibi Genelkurmay'ın tahsis ettiği uçakla Bursa'ya getirildi. Atatürk Stadında bekleyen helikopterle hastaneye ulaşan doktorlar Balaban'dan kalbin alınması için ameliyata girdi. Aynı anda Ankara'da Prof. Dr Tuğgeneral Harun Tatar başkanlığındaki bir başka sağlık ekibi GATA'da nakil için gerekli son hazırlıkları yapıyordu. 4 saat süren başarılı bir operasyonla alınan kalp, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopterle Bursa Yenişehir havaalanında hazır bekleyen Hava Kuvvetleri ambulans uçağına götürüldü. Buradan Ankara Etimesgut Askeri Havaalanına getirilen kalp, Kara Kuvvetleri helikopteri ile GATA'ya ulaştırıldı. GATA'ta gece yarısı 03.30'da başlayan ameliyat 4 saat kadar sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious