Askeri mahkeme Şemdinli sanıklarını tahliye etti

Askeri mahkeme Şemdinli sanıklarını tahliye etti.6894
  • Giriş : 15.12.2007 / 08:35:00

Sivil mahkemeden alınarak askeri mahkemeye verilen Şemdinli davasında dün sürpriz bir karar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen patlama ile ilgili, Van Askeri Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada, sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş tahliye edildi. Davanın birinci oturumunda, müdahil avukatlarının görevsizlik kararı verilmesi yönündeki talebi, duruşmanın ikinci oturumunda reddedildi.

Yaklaşık 5 saat süren ikinci duruşmada, mahkeme heyeti 15 dakika ara verdi. Daha sonra mahkeme heyeti, sanıkların delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphelerinin bulunmaması, TSK'da görevli olmaları nedeniyle tutuksuz yargılanmalarına karar verdi. Duruşma, 14 Mart 2008 tarihine ertelendi. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi bu üç kişi hakkında 'adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl, 5 ay, 10'ar gün hapis cezası vermişti.

İki yıldır yargılanan astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş tahliye edildi. Karara gerekçe olarak, 'sanıkların TSK'da görevli olmaları, kaçma ihtimallerinin bulunmaması' gösterildi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen olaylarla ilgili, Van Askeri Mahkemesi'nde görülen davada, sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş tahliye edildi. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Van Askeri Mahkemesi'nde dün başlayan davanın birinci oturumunda, müdahil avukatlarının görevsizlik kararı verilmesi yönündeki talebi, duruşmanın ikinci oturumunda reddedildi. Mahkeme heyeti, ikinci oturumda sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in savunmalarını dinledi. Yaklaşık 5 saat süren duruşmada, 15 dakika ara verildi. Daha sonra devam eden duruşmada, mahkeme heyeti, sanıkların delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphelerinin bulunmaması, TSK'da görevli olmaları sebebiyle tutuksuz yargılanmalarına karar verdi. Duruşma, 14 Mart 2008 tarihine ertelendi.

PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nde meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesi'nde 19 Haziran 2006'da görülen davada, tutuklu sanıklar astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında, 'adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl, 5 ay, 10'ar gün hapis cezası verilmişti.

Sanık avukatlarının, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanıklar hakkındaki kararının, usul yönünden bozulmasını ve mahkemenin davaya bakmakla yükümlü olmadığını kararlaştırmıştı. Dava, 13 Haziran 2007'de yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanmış, 14 Eylül 2007'de görülen davada, mahkeme heyeti görevsizlik kararı vererek, dosyayı askeri mahkemeye göndermişti.

Meslekten ihraç edilen Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın hazırladığı 100 sayfalık iddianamede, Hakkari İl Jandarma Komutanı Erhan Kubat'ın Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i Yüksekova ve Şemdinli ilçelerini kapsayan bölgede bulunan örgüt mensupları hakkında bilgi elde etmek, istihbari ve operasyonel faaliyetlerde bulunmak amacıyla 9 Kasım 2005 tarihinden itibaren görevlendirdiği bildirilmişti.

Müdahil avukatlardan mahkemeye protesto

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlayan davanın ilk günü, müdahil avukatlar duruşmadan çekildi. Müdahil avukatlar adına açıklama yapan Ayhan Çabuk, mahkemenin kendisini görevli kabul ederek, kendilerini asla içinde olamayacakları bir hukuk ve gerçek dışı alana çağırdığını öne sürdü. Avukat Çabuk, bu alanın figüranları olmayı reddettiklerini kaydetti. Dava sürecinde yaşananları anımsatan Ayhan Çabuk, yaşanan olaylar zincirinin, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın sözlerinden bağımsız olduğuna inanmanın gereksiz bir iyimserlik olduğunu belirtti. Bu koşullar altında mahkemenin, korktukları ve bekledikleri tutumu takınarak hukuksal yükümlülüklerini göz ardı ettiğini iddia eden Ayhan Çabuk, gazetecilerin, 'bundan sonra nasıl davranacaklarına' dair sorusuna, müdahil vekilliğinden çekilmediklerini, duruşmadan çekildiklerini vurguladı. Çabuk, ileriki süreçte duruşmaları takip edip etmeme konusunu ayrıca değerlendireceklerini; kendilerinde oluşan kanaatin, bundan sonraki süreçte duruşmaları takip etmeme şeklinde olduğunu kaydetti.

Patlamada 1 kişi ölmüştü

PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'ne, 9 Kasım 2005'te atılan parça tesirli bombanın patlamasıyla 1 kişi hayatını kaybetmiş, 6 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili olarak astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş tutuklanmıştı. Olay kimileri tarafından PKK'nın eylemi olarak görülürken, kimileri tarafından bölge halkını kışkırtmak için derin devlet tarafından yapıldığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious