Askeri silah yüklü gemi, Kocaeli'den ayrıldı

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Kocaeli'nin Derince Limanı'nda yükünü belirtmediği için tutulan çok amaçlı askeri silah yüklü Scan Bothnia, bugün Kocaeli'den ayrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ukrayna'dan 10 Haziran Cumartesi günü Ürdün'e trafo götürmek için Derince Limanı'na gelen İngiliz bayraklı ''Scan Bothnia'' isimli gemide, bir ihbar sonucu yapılan aramada, 6 adet çok amaçlı zırhlı araç ile bu araç üzerine monte edilebilen 12.7 milimetrelik ağır makineli tüfekler bulunması üzerine gemiye el konulmuştu.

Gemide askeri araç ve silahların bulunması üzerine Gümrükler Genel Müdürlüğü'nce gönderilen müfettişler ile askeri yetkililer gemide inceleme yaparak hazırladığı rapor Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı tarafından değerlendirildikten sonra dün takipsizlik kararı verilerek gemi kaptanı Yavorsky Sergey ile gemi acentası A.Rıza Kınay firmasına, ''Gemide harp silahı bulunmadığını'' beyan etmelerinden dolayı 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 241/4-C maddesi uyarınca 688'şer YTL para cezası vermişti.

İzmit Gümrük ve Muhafaza Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'nın, Irak Savunma Bakanlığı'na gönderilen askeri araç ve silahlarla ilgili vermiş olduğu takipsizlik kararını gemi kaptanı Yavorsky Sergey'e bu sabah bildirdi. Takipsizlik kararını alan gemi, Derince Limanı'nda trafo alarak Birleşik Arap Emirlikleri'ne hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious