Askeri sırları bitpazarlarında!

Askeri sırları bitpazarlarında!.8292
  • Giriş : 21.11.2008 / 09:14:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 09:15:20

Diyarbakır'da polis, 19 yaşında gencin bilgisayarından öyle bilgiler buldu ki...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bitpazarına yapılan, hırsızlık operasyonu bile Türkiye'nin altını kazmaya çalışan derin ilişkilere dokundu. Yetkilileri dehşete düşüren olay yaklaşık bir hafta önce Diyarbakır'da yaşandı. Polis Diyarbakır'daki bitpazarında çalıntı mal satanlara yönelik operasyon düzenledi. Pazarda şüpheli hareketleriyle dikkat çeken bir genç sivil ekiplerce kimlik kontrolü ve ön sorgudan geçirildi.
İfadeler çelişkiliydi. Hemen gözaltına alındı. Gaffar Okkan Lisesi mezunu genç daha 19 yaşındaydı. Polis, gencin elindeki ve evindeki bilgisayarları incelediğinde inanılması zor bilgi ve belgelerle karşılaştı. Bilgisayarlarda Genelkurmay Başkanlığı başlıklı çok sayıda dosya bulundu.

Ancak dosyalar şifreli olduğu için açılmadı. Sorguya alınan 19 yaşındaki R.C "kendi ifadesiyle" pişmanlık duyduğu için, dosyaları açtı ve polise itiraflarda bulundu. Lise mezunu ve sadece 19 yaşında olan gencin elinde, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Genelkurmay Başkanlığı'na ait devletin üst düzey birimlerinde bile yer almayan gizlilik derecesi yüksek bilgiler vardı.

Polis ayrıca şahsa ait CD ve DVD'lerde, MİT, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki jandarma ve sınır piyade birlikleri hakkında bilgiler, yerleşim krokileri ile bölgedeki emniyet müdürlüklerine ait bilgi ve belgelere ulaştı.

R.C gizli bilgi ve belgeleri, kendi imkanlarımla öğrendim dediği hackerlıkla elde ettiğini, bir hacker grubunun da kendisine yardımcı olduğunu söyledi. İlginç bağlantılardan söz eden genç zanlı, ayrıca bu bilgi ve belgeleri terör örgütü adına topladığını da itiraf etti. PKK'ya kuryelik yaptığını söyleyen zanlı, bu bilgileri terör örgütünün sözde liderlerinden Murat Karayılan'a gönderdiğini ve ondan da özel selam ve takdir aldığını açıkladı.

19 yaşında ve lisede gördüğünden başka hiçbir eğitim almamış dahası bitpazarında çalıntı mal satmaya çalışırken yakalanan bir zanlının Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'e ait bilgi ve belgelere ulaşması kafalarda soru işaretleri oluşturdu. R.C.'nin evinde ele geçen hard diskler, 2 laptop bilgisayar, 1 kamera hard diski, disketler, hafıza kartı, CD ve DVD'ler Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde incelemeye alındı.

R.C. tutuklanma istemiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemede 'PKK terör örgütü adına resmi kurumlara ait gizli ve özel belgeleri elde etmek' suçundan tutuklandı. Polis, terör örgütüne kuryelik yapan ve ifadelerinde, tanımadığı kişilerle bilgi alış verişinde bulunduğunu söyleyen şahsın, ilişkilerini çözmeye çalışıyor. Polisin cevabını bulmaya uğraştığı soru ise şu, "Türkiye'nin en hassas kurumlarına ait en hassas bilgiler, terör örgütünün kuryesine kim tarafından ve hangi amaçla veriliyor?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*