Askerî ve mülkî erkândan beraber ve solo türküler

  • Giriş : 13.03.2006 / 00:00:00

İzmir’in Aliağa ilçesinde belediye başkanı, garnizon komutanı, cumhuriyet başsavcısı ve hakimin de yer aldığı Türk halk müziği korosu ilk konserini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şef Hikmet Gökçen yönetimindeki konserde Garnizon Komutanı Yüzbaşı Osman Miran, Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Levent Hardalaç, Aliağa Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Mustafa Yörü ve AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Aliağa AK Parti İlçe Başkanı Uğur Türkan’ın da yer aldığı 15 kişilik koro, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenen 17 türküyü seslendirdi. Salonda bulunanların büyük keyifle izlediği 2 saat süren konserde Yüzbaşı Osman Miran, Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, Başsavcı Levent Hardalaç ve Hakim Mustafa Yörü solo türkü de söyledi. Özellikle Yüzbaşı Miran’ın söylediği ‘Erzurum Dağlarında Kar ile Boran’ ve Başsavcı Hardalaç’ın seslendirdiği ‘Arap Kızı’ adlı türküler ayakta alkışlandı. Başsavcı Hardalaç, salondaki izleyicilerin tezahüratlarına dayanamayarak, ‘Arap Kızı’ türküsünü bir kez daha seslendirdi.

Konserle ilgili düşüncelerini dile getiren Belediye Başkanı Tansu Kaya, koro fikrinin bir sohbet ortamında başladığını ve bugüne kadar gelindiğini söyledi. Günün stresinden kurtulup, devletin bürokratik işlerinin yoğunluğundan uzaklaşabilmek ve değişik bir şeyler yapmak adına koroyu oluşturduklarını belirten Kaya, şöyle konuştu: “Birlikte anlaşarak, çevremizden bu konuya istekli olanları da katarak koroyu oluşturduk. Bu alkışlardan sonra zannediyorum ki bir de Türk sanat müziği korosu oluşturacağız. İzleyicilerin karşısına bir de sanat müziğiyle çıkacağız.” dedi. Aliağa Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Yörü ise dost sohbetlerinde sürekli olarak türkü söylediğini ve bu koroya dahil olduğu için büyük mutluluk duyduğunu bildirdi. Kültür sanat faaliyetlerinin toplumun gelişmesinde önemli rolü olduğunu kaydeden Yörü, “Türküler toplumun dili, hayatı, her şeyi. Amatörce 20-25 yıldır türkü söylüyordum. Koroda yer almaktan mutluyum.’’ diye konuştu. Belediye Halkla İlişkiler Müdiresi Aysun Laçinel Bölat da koronun hayır amacı gütmek için kurulduğunu aktararak, “Beğenilmesi halinde koromuz sosyal yardımlaşmaya örnek olacak projelere imza atacaktır.” açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious