Askeri Yargıtay'dan önemli karar

Askeri Yargıtay'dan önemli karar.13549
  • Giriş : 16.11.2008 / 10:11:00

Askeri Yargıtay üzerinde "gizli" damgası olan her bilginin "gizli bilgi" sayılamayacağı yöneinde bir karar aldı. Karar Ergenekon davasının da seyrini değiştirebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ASKERİ Yargıtay, Sauna çetesi davasında yargılanan yüzbaşı Nuri Bozkır"ın Özel Kuvvetler Komutanlığı"ndan iki CD"yi sivillere vermesi nedeniyle “devlet güvenliğine ilişkin bilgiyi açıklamak” suçundan verilen hapis kararını bozdu.

Bozma kararında, Ergenekon davasının da önemli bir bölümünü oluşturan “devlete ait gizli belgeler” konusu ele alınarak, internetten de indirilebilen ve herkesin ulaşabileceği bilgileri taşıyan belgelerin sırf üzerinde “gizli” ibaresi bulunması nedeniyle gizli sayılamayacağı belirtildi. Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Yüzbaşı Bozkır"ı sivil şahıslara, Özel Kuvvetler Komutanlığı"na ilişkin bilgiler ve İran"da uygulanan rejimle ilgili değerlendirmeler içeren iki CD vermek suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu"nun, gerekçeli kararında “Kursiyer subayların dahi kaynakça olarak kullanabildikleri bu doküman ve bilgilerin, devletin güvenliği veya siyasal yararları ile ilgisinin ne olduğu somut şekilde irdelenip değerlendirilmeden, özde sadece "gizli" gizlilik derecesi esas alınarak karar verilmiştir. CD"lerde yer alan ve suça konu olan bilgilere ulaşılabilme imkanının, elde ediliş şekli aynı olmasa dahi benzer bir takım bilgilerin, açık kaynaklarda ve internet sitelerinde yer alması olguları dikkate alınmadan ve değerlendirilmeden, suçun oluştuğunu kabul etmek isabetli görülmedi” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*