Askeri "Yürüyen Kale" ismli hafif zırhlı araçlardan aldı

Askeri
  • Giriş : 27.11.2007 / 11:38:00

"Yürüyen Kale" ismi de verilen MRAP türü zırhlı araçlardan, en az 400 adet alınması planlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Mine Resistant Ambush Protected" kelimelerinin kısaltmasıyla isimlendirilen, Mayına Dayanıklı Pusuya Korumalı (MRAP) zırhlı araçlar, son derece gelişmiş zırh koruma ve dayanıklılık sistemi sayesinde, hiç bir mayın saldırısından etkilenmiyor.

Bu araçlar halen Afganistan ve Irak’ta Amerikan askerleri tarafından kullanılıyor ve uzaktan kumandalı mayın saldırılarında dahi askeri birlikleri koruyabiliyor.

ABD’nin Irak’taki askeri kayıplarının yüzde 70’den fazlasının, yollara döşenen mayınlar yüzünden olması üzerine çözüm arayışına gittiğini belirten savunma sanayi uzmanları, Amerikan Ordusunun, yollara döşenen mayınlardan asker kaybını önlemenin tek çaresini, mayına dayanıklı araç temin etmekte bulduğunu vurguluyorlar.

ABD Ordusu, yılları da kapsamak üzere 7 binin üstünde MRAP siparişi vermiş durumda.

Mayınlı pusulardan etkilenmiyor

Türk Ordusunun da bundan böyle mayına dayanıklı araçlar üzerinde yoğunlaşacağı belirtilirken, alınacak MRAP zırhlı araçlarının 15 2 kapasiteli olacağı ifade ediliyor.

Dünyanın en gelişmiş ve güçlü koruma sistemine sahip olan MRAP türü araçlar, askeri birliklerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan mayınlı pusulardan etkilenmiyor.

Her türlü arazi ve iklim şartında çalışabilen bu zırhlı araçlarda, iki ayrı paket halinde, en az 400 adet alınması planlanıyor.

Yol kenarına yerleştirilen bombalara karşı askerleri korumak için "V"şeklinde gövdeye sahip yüksek şasili bu araçlar, en yoğun çatışma bölgesinde bile güvenlik sevkıyat sağlıyor.

"Yürüyen Kale" ismi de verilen bu kategorideki araçlar, en güçlü zırha sahip olan Humvee türü zırhlılardan bile kat kat dayanıklı.

4x4 ya da 6x6 modelleri bulunan MRAP türü zırhlı araçlar, askeri birliklerin,çatışma bölgelerine hızlı ve tam güvenli şekilde intikal etmesini sağlarken, kendi savunma sistemine sahip olmasının yanı sıra komuta-kontrol aracı olarak da kullanılabiliyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious