Askerin gölgesindeki ülke: Myanmar

Askerin gölgesindeki ülke: Myanmar.29186
  • Giriş : 27.10.2007 / 17:18:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:45:10

Rahiplerin askeri rejim karşıtı gösterileriyle sarsılan Myanmar, askeriyenin 1990'daki demokratik seçimlerin sonuçlarını tanımaması yüzünden siyasi ve ekonomik tecrit halinde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

90 seçimlerini kazanan Milli Demokrasi Birliği'nin Nobel Ödüllü lideri Aung San Su Kyi, ev hapsinde tutuluyor.

Cuntanın seçim sonuçlarına riayet etmesini isteyen ve ülkedeki insan haklarının zayıflığından yakınan, aralarında Avrupa Birliği üyeleri, ABD ve Avustralya'nın da bulunduğu ülkeler, Myanmar'a ekonomik ve askeri yaptırımlar uyguluyor.

Myanmar rejiminin birkaç dostundan biri ve ticareti sürdürdüğü ana ülke ise Çin. Tayland da ülkenin bir diğer ihracat pazarı.

Suu Kyi de cunta siyasi reformlara izin verene kadar ülkeye olan yabancı yatırımların ve turizmin durdurulmasını istiyor.

1962'den beri ülkeyi yöneten cunta, 1993'te yedi adımlık bir demokratik "yol haritası" çizdi. Bunun ilk adımı, geçen eylülde yeni bir anayasanın ana hatlarının belirlenmesiyle tamamlandı. Ancak anayasa referandumu ya da seçimler için bir tarih açıklanmadı.


Olaylar nasıl başladı?

Gösteriler Ağustos 2007 yakıt fiyatlarının aşırı artmasını protesto için başladı ve bu gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı. Gösterilerin liderliğini eylül ayı ortalarında rahipler üstlendi.

Rahipler, 5 Eylül'de Pokkoku'daki gösteride rahiplere kötü muamele edilmesi nedeniyle hükümete özür dilemesi için verdikleri sürenin 17 Eylül'de dolması üzerine, 18 Eylül'de yürüyüşlere başladı.

Hükümet ise Pokkoku'daki olaylardaki müdahalesini kabul etmeyerek, demokrasi yanlısı eylemcileri, bu protestoları rahipleri ve diğerlerini 1988'dekine benzer bir isyana kışkırtmak için kullanmakla suçluyor.

Gösterilerin, 1996'da kuvvet kullanarak bastırılan öğrenci gösterilerinden bu yana cuntaya en büyük meydan okuma olduğu belirtiliyor.


Eski Burma...

Myanmar'ın daha önce Burma olan ismi, cuntanın "Burmalı olmayan azınlıkların protestosuna cevap olarak aldığını" bildirdiği bir kararla Burma Birliği'nden Myanmar Birliği'ne çevrilmişti.

Nüfusunun 57 milyon civarında olduğu belirtilen Myanmar'da 135 etnik grubun çoğunluğunu, yüzde 68, Burmalılar oluşturuyor.

Bunları yüzde 9 ile Şanlar ve yüzde 7 ile Karenler takip ediyor. Nüfusun yüzde 89'unu Budistler oluşturuyor.

Toprak bakımından Güneydoğu Asya'nın ikinci büyük ülkesi olan Myanmar'ın ordusu da Çin ve Hindistan'dan sonra bölgenin en büyük ordularından biri.

Myanmar'da 26 yıl boyunca uygulanan merkezi planlamadan sonra 1998'de pazar ekonomisine geçildi. Yoksul bir ülke olsa da Myanmar doğal kaynaklar bakımından zengin.

Bunlar arasında petrol, doğalgaz, bakır, kalay ve başka değerli metaller bulunuyor. Ekonomi de doğalgaz, tarım, deniz ve orman ürünleri ve tekstil ihracatına dayanıyor.
 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious